Fransa Avrupa Konseyi ile Türkiye’yi görüştü

0
99

Fransa Adalet Bakanı Jean-Jacques Urvoas, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası haklarında geçici tutukluluk kararı verilen veya görevden alınan hakim ve savcıların durumu konusunda bugün Strasbourg’da Avrupa Konseyi ve AİHM yetkilileriyle özel bir görüşme yaptı. Fransız Bakan, Türkiye hakkında Avrupa Konseyi’nden aldığı bilgilerin “rahatlatıcı olmadığını” söyledi.

Jean-Jacques Urvoas, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a geçen ay başlarında bir mektup yazdığını, mektuba yanıt alamadığını, Bozdağ’ın yarın Avrupa Konseyi’ne yapacağı ziyareti öğrenince, “Fransa olarak Türkiye’deki gelişmelerden duydukları kaygıyı Avrupa Konseyi genel sekreterinin bilgisine taşımak istediklerini” söyledi. (Not: Bekir Bozdağ’ın ziyareti pazartesi sabahı yapılan açıklamayla ileri bir tarihe ertelendi.)

Önerdiğimiz linkler Analiz: Türkiye-AB ilişkileri uçuruma sürükleniyor

AB dışişleri bakanları toplantısında Türkiye konusunda uzlaşma sağlanamadı. Brüksel ve Ankara’daki görüşmelerin de gerginliği yumuşatması beklenmiyor. Demir Murat Seyrek’e göre AB-Türkiye ilişkileri uçuruma sürükleniyor. (14.11.2016)

Erdoğan’dan AB için referandum teklifi

Cumhurbaşkanı Erdoğan AB’nin Türkiye’ye karşı tutumunu sert sözlerle eleştirerek, süreçle ilgili kararı yıl sonundan sonra referanduma götürmeyi teklif etti. (14.11.2016)

AB’de Türkiye konusunda kararsızlık

Türkiye’yi görüşmek için toplanan AB dışişleri bakanları, ortak bir tutum konusunda uzlaşamadı. (14.11.2016)

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’nden sürpriz Ankara ziyareti

Avrupa’da Türkiye’deki uygulamalara yönelik eleştirilerin arttığı bir dönemde Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland Ankara’ya sürpriz bir ziyaret düzenliyor. (10.11.2016)

AB ile ipler koptu kopacak

AB kulislerinde Ankara ile üyelik müzakerelerinin askıya alınması konuşuluyor. Türkiye’yle ilgili yıllık olağan raporunu açıklayan AB Komisyonu, bu alanda kararın AB devletlerine ait olduğu bildirdi. (09.11.2016)

AB-Ankara hattında arabulucular devrede

Farklı aktörlerin arabulucu olarak devreye girdiği Türkiye-AB hattında dönüşü olmayacak kararların alınması önlenmeye çalışılıyor. Ankara’nın üslubunu sertleştirmesi, AB’deki Türkiye karşıtlarının elini güçlendiriyor. (08.11.2016)

Türkiye’nin Avrupa Konseyi’ne verdiği önemden yola çıkarak hareket ettiklerini belirten Fransız bakan, “Türkiye’de haklarında somut haber bulunmayan hakim ve savcıların durumunu önümüzdeki günlerde Uluslararası Yargı Memurları Birliği ile görüşeceğini” bildirdi. Bakan, Fransız ve uluslararası yargı örgütlerinin Türkiye’de 15 Temmuz sonrası hakim ve savcıların durumu hakkında kaygılı olduklarını dile getirdi.

“Fransa’daki OHAL yargı ve meclis denetiminde”

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’ın 15 Temmuz sonrası iki kez Ankara’ya giderek Türkiye’ye tavsiyelerde bulunduğunu hatırlatan Fransız bakan, “Bizi bir araya getiren ilkeler konusunda Türk hükümetinin girdiği yol soru işaretleri yaratmakta. Bu nedenle Türkiye’nin muhatap olarak gördüğü Avrupa Konseyi’nin söylediklerine dikkat etmesi büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Fransız bakan, Türkiye ile Fransa arasındaki OHAL uygulamalarının birbirine benzemediğini de belirtti. “Böyle düşünen varsa hatalı bilgilendirilmiştir” şeklinde konuşan Bakan Urvoas, Fransa’da OHAL uygulamasının yargı ve parlamento denetiminde olduğunu, “bu güvenceleri Türkiye’de göremediklerini” söyledi.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland, HDP’li parlamenterlerin tutuklanması ve ölüm cezası tartışmalarının yeniden alevlenmesi üzerine geçen hafta bir kez daha Ankara’ya gitmiş ve başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım olmak üzere çok sayıda üst düzey yetkiliyle görüşmüştü.

Avrupa Konseyi özellikle ölüm cezasının yeniden ceza sistemine yerleştirilme olasılığı konusunda tedirgin. Strasbourg kulislerinde, böyle bir durumda Türkiye’nin Konsey ile ilişkilerinin olağanüstü bozulacağı artık açık şekilde dile getiriliyor. 1949 yılından bu yana Avrupa Konseyi üyesi olan Türkiye, ölüm cezasını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ek protokolleri imzalayıp onaylayarak, savaş ve yakın savaş halleri de dahil olmak üzere her durumda kaldırmıştı.

Ölüm cezasının kaldırılması Avrupa Konseyi üyeliğinin “olmazsa olmaz” şartlarından birini oluşturuyor.

 © Deutsche Welle Türkçe

Kayhan Karaca / Strasbourg

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here