Kapatılan Tv’lerden ‘Bir Haber Var’

0
218

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 28 Eylül’de yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan muhalif çizgideki 12 TV ve 11 radyo kanalı, yeni alternatiflerle gerçekleri halka ulaştırmaya devam ediyor. İşsiz kalan 100’ü aşkın gazeteci, kendi aralarında oluşturdukları platformlarla seslerinin kısılamayacağını söyledi. Bu kapsamda bir grup basın çalışanı, Bir Haber Var Platformu’nu kurarak, internet üzerinde yayına başladı. Kapatılan Azadi TV, Özgür Gün TV, Van TV ve Jiyan TV ile Özgür Radyo, Radyo Karacadağ, Radyo Rengin, Gün Radyo, Radyo Özgür Güneş, Radyo Dünya, Radyo Ses’in çalışanlarının aktif olarak yer aldığı platforma, İMC TV, Hayatın Sesi TV, TV10 da destek sunuyor.

Binbir zorlukla…

Bir Haber Var Platformu internet sitelerinin yanı sıra sosyal medya hesapları Twitter, Facebook ve İnstagram üzerinden çalışmalara başladı. Kapatılma kararının ardından bir şeyler yapmak için çaba içinde olduklarını dile getiren platform üyesi Van TV Genel Yayın Koordinatörü Serdar Altan, bu sürecin pek de kolay olmadığını ve birçok zorlukla karşılaştıklarını söyledi. Kurulan platformla internet üzerinden hem TV hem radyo hem de site üzerinden günlük gelişme ve haberlerle izleyiciyle buluşacaklarını aktaran Altan, böylece sadece yayın yapmış olmayacaklarını, aynı zamanda kapatılan TV ve radyoların da sesi olacaklarını ifade etti.

Seslerini duyuracağız

Türkiye’de basına dönük bu kadar saldırının yapıldığı bir dönemde Türkiye, Ortadoğu ve dünyada çok önemli gelişmelerin de yaşandığına dikkat çeken kapatılan Jiyan TV Genel Yayın Koordinatörü ve Bir Haber Var Platformu üyesi İbrahim Aslan ise sadece mesleki olarak değil sessiz kalmanın vicdani olmadığı kanısıyla bir arada olduklarını dile getirdi. Kapatılan 7 radyonun da bu platformda sesini duyuracağını dile getiren kapatılan Özgür Gün Radyo çalışanı Zeynep Çap da radyo ve TV’leri kapatmakla seslerinin kesilmesi istendiğini, ancak bu platformla bir kez daha halka seslerini duyurmak için bir arada olduklarını ifade etti.

İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here