AKP’nin uluslararası susturma planı

0
164

AKP hükümeti, kendisine yönelik eleştirel sesleri susturmak için Nazi Almanya’sında kullanılan yöntemleri uygulayıp medya kuruluşlarını kapatır, gazeteci ve yazarları cezaevine doldururken, uluslararası medyaya ve bankalara da ayar vermek için de farklı yöntemlere başvuruyor. İsveç’te yayımlanan Arbetet Global gazetesi, AKP hükümetinin hoşuna gitmeyen haberler yapan Bloomberg haber ajansının susturulması için gizli bir plan yapıldığını gösteren belgeleri yayımladı. Belgeler bundan iki hafta önce Wikileaks tarafından kamuoyuna açıklanmıştı.

Global Arbetet’te yayımlanan elektronik mektup 31 Mayıs 2015 tarihinde Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Bostan tarafından Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’a gönderilmiş. Mektupta imzası bulunan Bostan, 5 Ağustos 2013 tarihinde hükümetin denetimindeki Sermaye Piyası Kurulu (SPK) tarafından Turkcell’in Yönetim Kurulu üyeliğine getirilmiş. Bostan, Bloomberg ve iki bankanın Türkiye ekonomisi hakkında yaptıkları olumsuz haber ve analizlerin engellenmesi için bir dizi önlemin alınmasını öneriyor.

Haberlerle algı yönetildi

Bostan, Merrill Lynch’un Türkiye Başekonomisti Türker Hamzaoğlu ve satış ekibinin Türkiye aleyhinde yürütülen kampanyanın en önemli aktörleri haline geldiğini, Deutsche Bank’ın satış ekibinin siyasi maksatlarla müşterilerini yanlış yönlendirdiğini iddia ediyor. Bloomberg’nin son dönemlerde Reuters’ın da önüne geçerek tüm banka, aracı kuruluş ve kamu kuruluşlarına finansal haber ve veri sağlayıcı haline geldiği değerlendirmesini yapan Bostan, “Bloomberg’nin Türkiye baş editörü Benjamin Harvey tamamen siyasi bir oyuncu gibi hükümet aleyhinde bir tutum sergilemektedir. Maalesef kaleme aldığı haberlerde de bu tutum net bir şeklide göze çarpmaktadır” diyor
Bloomberg’in New York’taki üst düzeyde bir yetkilisi, mektup hakkında şimdilik yorum yapmayacağını ancak Harvey’in Türkiye’deki çalışmaları iyi yöneten harika bir gazeteci olduğunu söylüyor. Arbetat Global’daki makalede yüzlerce gazetecinin Cumhurbaşkanına ‘hakaret etme’ ve ‘Terörü destekleme’ suçlamasıyla yargı karşına çıkarıldığını hatırlatılıyor.

Murat Kuseyri / Stockholm – Anf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here