Tarikatçı başkan Park yargılanıyor

  0
  127

  Güney Kore’de Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin yetkilerinin elinden alınmasına yol açan yolsuzluk ve yönetimle ilgili kararları bir tarikata aldırdığı nüfuz skandalıyla ilgili davanın ilk duruşması yapıldı.

  Dokuz yargıçtan oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti, Park katılmadığı için duruşmayı perşembe gününe erteledi. Heyet, ikinci duruşmada Park’ın katılımını beklemeden davayı görmeye devam edecek. Anayasa Mahkemesi, geçen hafta Devlet Başkanı Park’ın ifade vermeye zorlanmayacağını açıklamıştı.

  Park, hükümette resmi görevi olmayan yakın dostu tarikat şeflerinden Choi Soon-sil’in yöneticisi olduğu vakıflar aracılığıyla ülkenin büyük holdinglerinden yüklü bağışlar toplamak ve bunun karşılığında bağışçılara siyasi menfaat sağlamakla suçlanıyor.

  Güney Kore Parlamentosu, 9 Aralık’ta Park hakkında soruşturma açılmasına karar vermiş ve Park’ın yetkileri geçici olarak Başbakan Hwang Kyo-ahn’a devredilmişti. Park Geun-hye, 2012’deki devlet başkanlığı seçimi kampanyası sırasında ve 2013’te göreve başladığında Choi Soon-sil’in konuşma metinleri ve halkla ilişkiler konularında kendisine yardımcı olduğunu ancak bu durumun o dönemde sona erdiğini belirtmiş ve halktan özür dilemişti.

  SEUL

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here