Referandumun startını savaşla verdi

0
124

Afrika gezisinden dönerken “Bab’ta daha aşağıya inmemek lazım” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Körfez turuna çıkarken “Hedef Rakka ve Minbic” dedi. 24 Aralık 2016 tarihinde Bab için “bitti bitiyor” diyen Erdoğan, Bahreyn, Katar ve Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaret öncesi dün Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Artık DEAŞ güçleri tamamiyle El Bab’ı terk etme sürecine girdi. Öyle sanıyorum ki bundan sonrası an meselesidir. El Bab hallolmak üzere. Bundan sonraki süreçte Rakka ve Mümbiç olayı vardır. Bu konuyla ilgili olarak ABD yönetimi, CIA ile düşüncelerimizi paylaştık.”

Erdoğan “El Bab bizim nihai hedefimiz değil, bizim hedefimiz bu bölgenin DEAŞ’tan temizlenmesidir. Bunların merkezi El Bab değil, Rakka. Rakka temizlendiği andan itibaren bu bölge terörden arındırılmış bölge haline gelmiş olacak” diye konuştu.

Minbic kenti, YPG/YPJ ve QSD’nin desteğiyle Minbic Askeri Meclisi tarafından DAİŞ’ten temizlenmişti. Rakka ise QSD tarafından ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun desteğiyle büyük oranda kuşatmaya alınmış durumda. Erdoğan’ın her iki kenti hedef seçmesi, savaşı derinleştirerek referandum yatırımı olarak yorumlanıyor.

İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here