ABF’den Bülent Kaya: İnsanlık ölüyor, bu çığlığa kulak verin

0
264

KHK ile mesleklerinden ihraç edilen akademisyenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başlattıkları açlık grevi eylemi 64. gününde. Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenlerinden PSAKD yönetimi ve üyeleri akademisyenlere destek amacıyla yarın bir günlük açlık grevine girecek. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya yapılacak olan destek eylemine ilişkin PİRHA’ya konuştu. 

Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerinden ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başlattıkları açlık grevi eylemi 64. gününde. Pir Sultan Abdal kültür Derneği tüm şubeleriyle birlikte akademisyenlere destek amacıyla yarın bir günlük açlık grevine başlayacaklar. Saat 18:00’de başlayacak olan bir günlük açlık grevi Cumartesi 18:00’de sona erecek.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kaya, yapılacak bir günlük destek eylemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaya KHK ile kamu çalışanlarının açlığa ve sefalete mahkum edildiklerini belirtti.

“AÇLIĞA VE SEFALETE MAHKUM EDİLİYORLAR”

KHK ile muhalif olan, demokrasiden yana olan ve hak ve özgürlükler mücadelesi veren kamu çalışanlarının teker teker açığa alınarak açlığa ve sefalete mahkum edildiklerini ifade eden Kaya şunları belirtti:

“Bunlar ülkenin geleceği için, demokrasinin güçlenmesi için, bir arada yaşama zeminin güçlendirmek için kamu adına kamu hizmetlerini daha nitelikli sunmak için mücadele eden büro emekçileri, sağlık emekçileri, eğitim ve bilim emekçileriydiler. Tüm dertleri bulundukları yerden halklarına daha nitelikli, daha çabuk hizmet sunmaktı.”

“LÜTFEN BU ÇIĞLIĞI DUYUN”

Akademisyenlerin, öğretmenlerin tek dertlerinin demokratik bir toplum ve demokratik bir devlet yaratmak olduğunu vurgulayan Kaya “Çalmadılar, çırpmadılar, yetim hakkı yemediler ve bu nedenden dolayı işlerinden de el çektirildiler” dedi. Akademisyenlerin bu zulme boyun eğmeyeceklerini ve kamuoyu vicdanında hareketlilik yaratmak için direndiklerini söyleyen Kaya, kamuoyuna şöyle seslendi:

“Lütfen bu çığlığı duyunuz. Artık hayatları sıkıntılı bir sürece girmiştir. Lütfen AKP’nin KHK’lerle Türkiye’yi yönetmesine, demokrasi güçlerinin tasfiye edilmesine karşı bir duruş sergileyiniz.”

“İNSANLIKTAN YANA TAVIR KOYALIM”

Alevi kurumları olarak bu çığlığa ses verdiklerini ifade eden Kaya 77 gündür Dersim’de oğlunun cenazesini almak için açlık grevinde olan Kemal Gün’ü de unutmadı. Kaya, Kemal Gün’ün Dersim’in dağlarında, Seyid Rıza’nın heykelinin önünde vicdanlara seslendiğini söyledi. “Bu çığlıklara ses vermek. Ne sağcı olmak, ne solcu olmak, ne CHP’li olmak, ne AKP’li olmak, ne HDP’li olmak değil vicdan sahibi olmak ve insan olmakla ilgili” diyen Kaya, “İnsanlık ölüyor, insanlıktan yana tavır koyalım” şeklinde konuştu.

“YAŞATMAYI ESAS ALIYORUZ”

Tüm dertlerinin bu ülkede farklılıklara rağmen bir arada yaşama iradesini güçlendirmek olduğuna dikkat çeken Bülent Kaya, Alevi kurumları olarak başta Kemal Gün, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça şahsında bedenini ölüme yatıranların yanında olduklarını ve yaşatmayı esas aldıklarını vurguladı. “İnancımız gereği de tüm canlıların yaşaması için elimizden gelen gayreti dayanışmayı yerine getireceğiz” diyen Kaya, tüm vicdan sahiplerini bu çığlığa ses vermeye davet etti.

PİRHA-Cebrail ARSLAN/ANKARA

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here