AABK: İnsanlık dışı uygulamaları dayatarak, insanların iradelerini teslim alamazsınız

0
131

Aleviler Açlık grevlerine destek vermeye devam ediyor. Bir destek açıklaması da AABK’dan geldi. AABK yayınladığı yazılı açıklamada  “AKP-Erdoğan diktatörlüğünün yürüttüğü sindirme ve teslim alma politikasının yoğunlaştırılmış halinin uygulandığı insanlık dışı uygulamaları dayatarak, insanların iradelerini teslim alamazsınız” denildi.

İşlerine geri dönmek isteyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça Ankara’nın göbeğinde 65 gündür, çocuğunun cenazesini isteyen Kemal Gün ise Dersim’de 78 gündür açlık grevinde. Açık grevlerine Alevilerde her alanda destek veriyor. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) da yazılı bir açıklama yayınlayarak açık grevlerine destek çağrısında bulundu.

AABK yazılı açıklamasında çocuğunun cenazesini isteyen Kemal Gün’e dair “70 yaşındaki Kemal Gün, 7 Kasım 2016’da Dersim’de hava bombardımanında öldürülen 28 yaşındaki oğlu Murat Gün’ün cenazesini almak için, Dersim’in Seyit Rıza meydanında 72 gündür açlık grevinde. Malatya Adli Tıp Kurumu, Murat Gün’ün cenazesinin halen DNA tespit işlemi yapılmadı gerekçeksiyle cenazeyi aileye teslim etmiyor. Devlet kolluk görevlileri ise, Adeletin yerini bulması için Adil olma yerine, Nisan ayından beri Kemal Gün’e meydanda oturduğu her gün için “Kabahatlar Kanunu’na” dayanarak 227 lira idari para cezası kesiyor. Bir Baba olarak, insanlık adına yapıtığı bu hak alma eylemcisi, oğlu Murat’ın bir mezarı olmasını istiyor ve gözümüzün önünde açlığa yatıp bedeniyle bunun için direniyor. Bir Hukuk Devletinin yetkilileri olarak, bir Baba’nın bu talebini duymamazlıktan gelerek, sorumluluktan kurtulamazsınız” şeklinde değinildi.

“ATILMASI GEREKEN ADIMLARI ATMAK ZORUNDASINIZ”

İşlerine geri dönmek isteyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın da yanında olduğunu belirten AABK, 11 Mart’ta süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine başlayacaklarını duyurdular. 9 Mart’ta gözaltına alındılar. Açlık grevine gözaltında başladılar. Mağdurların en insani talepler için bedenlerini Açlık Grevine yatırmak zorunda kalması, her gün yavaş yavaş fiziken eriyor olmaları sözün bittiği yerdir. Biz de Can en kutsal değerdir. Canların taleplerine duyarsız kalan Devletin yetki sahiplerini göreve çağırıyoruz. Gözümüzün önünde eriyip giden Kemal Gün, akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’lının taleplerini duymamazlıktan gelerek, sorumluluktan kurtulamazsınız. Yaşamak ve yaşatmak için, atılması gereken adımları atmak zorundasınız” denilerek açıklamasını sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here