Çıplak aramayı reddeden tutukluya ‘falaka’

0
192

Tutuklu Mesut Gökhan’ın, sevk edildiği Kilis Cezaevi’nde çıplak aramayı ret ettiği için giysileri yırtılarak falakaya yatırıldığı ve ölümle tehdit edildiği iddia edildi. Kardeşinin ayakları üzerine basamadığını söyleyen Agit Gökhan, kardeşinin can güvenliğinden endişe ettiklerini söyledi.

Baskı, şiddet, keyfi uygulama ve hak ihlallerinin dinmek bilmediği cezaevlerinde, tutuklu ve hükümlülere yönelik uygulama ve şiddet haberlerine her gün bir yenisi ekleniyor. Buca Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden Kilis L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Mesut Gökhan adlı siyasi tutukluya dayatılan çıplak aramayı ret ettiği için gardiyanlar tarafından giysileri yırtılarak, falakaya yatırıldığı iddia edildi. Ayaklarının üzerinde basamayacak durumda kalan Gökhan’ın Kilis Cezaevi idaresi tarafından hastaneye de sevk edilmediği belirtildi.

‘AYAKLARI MOS MOR OLMUŞTU’

Gökhan’ın ağabeyi Agit Gökhan, kardeşinin sevk edildiği Kilis Cezaevi’nde tek kişilik hücreye alındığını ve sürekli gardiyanlar tarafından darp edildiğini ifade etti. Kardeşinin cezaevinde bulunan tek siyasi tutuklu olduğunu kaydeden ağabey Gökhan, kardeşinin 20 gün önce bu cezaevine sevk edildiğini söyledi. Gökhan, “Kardeşimle görüştüğüm zaman kardeşimin ayakları mosmor olmuştu. Falakaya yatırdıkları için ayaklarının üzerine basamıyordu. Buna rağmen kardeşim hala tek kişilik hücrede tutuluyor” dedi.

‘SENİ BURADA ÖLDÜRÜRÜZ KİMSENİN HABERİ OLMAZ’

Kardeşine tek kişilik hücrede ayakta sayımın dayatıldığını ifade eden Gökhan, şunları aktardı: “Kardeşim ayakta sayımı ret ettiği için gardiyanlar tarafından sürekli tehdit edildiğini belirtti. Gardiyanlar sürekli olarak, ‘Burada bizim sözümüz geçerli. Biz ne istersek sen yapmak zorundasın. Zaten sesini duyacak arkadaşların da yok. Sözümüzü dinlemezsen seni burada öldürürüz ve kimsenin senden haberi olmaz’ şeklinde tehdit edildiğini aktardı.”

‘KARDEŞİMİ ÖLDÜRÜP İNTİHAR SÜSÜ VEREBİLİRLER’

Kardeşinin hayatından endişe duyduğunu dile getiren Agit, “Oradaki gardiyanlar kardeşimi öldürüp, intihar süsü verebilirler. Bundan endişeleniyorum” diye konuştu.

Falaka iddiasını sormak için aradığımız cezaevi yetkilileri telefonlarımıza yanıt vermedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here