Epilepsi hastası tutukludan çağrı

0
106

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan epilepsi hastası Suat Aşkan’ın durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor. Haftada 1-2 kez nöbet geçiren Aşkan, insan hakları örgütlerine epilepsi hastası tutukluların görünür kılınması için duyarlılık çağrısında bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, cezaevlerindeki epilepsi hastası tutukluları geçtiğimiz günlerde gündeme getirmişti. Ancak insan hakları kuruluşlarının dahi haberi olmadığı cezaevlerindeki epilepsi hastası tutukların sayısı gündeme getirilen listenin çok ötesinde. Sadece Van’daki cezaevlerinde tutulan ve isimleri listeye dahil edilmeyen onlarca tutuklu bulunurken, Metin Erişmiş, Mustafa Sarı, Naci Acar, Ulaş Taş, Erdem Şedal ve Suat Aşkan bunlardan bazıları.

‘SAVUNMALARIMIZ ALINMADAN CEZA VERİLDİ’

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve 9 yıldır epilepsi hastası olan Suat Aşkan, ayrıca nefes darlığı ve damar tıkanıklığı hastalıklarının da bulunduğunu belirtti. Hakkari’de 8 Aralık 2012 tarihinde tutuklandığını ve o tarihten bu yana bir çok cezaevine sevk edildiğini kaydeden Aşkan, 7 Ocak’ta Erzurum H tipi Kapalı Cezaevi’nden Van’a sevk edildiğini aktardı. Aşkan, hem kendisine hem de kendisiyle aynı cezaevinde tutulan ağabeyi Hüseyin Aşkın’a “Örgüt üyesi olma” iddiasıyla 8 yıl 4 ay hapis cezası verildiğini ifade etti. Yargılamalarına ilişkin Yargıtay sürecinin halen sürdüğüne dikkat çeken Aşkan, hiçbir duruşmada bulunmadıklarını ve savunmalarının dahi alınmamasına rağmen kendilerine ceza verildiğinin altını çizdi.

HAFTADA 1-2 KEZ NÖBET GEÇİRİYOR

Hastalığına ilişkin daha önce Van’daki hastaneler ile Erzurum Bölge Araştırma Hastanesi’nden çeşitli raporları olduğunu belirten Aşkan, “Dışarıdaki epilepsi hastaları dahi nöbet geçirdikleri zaman gerekli müdahale zamanında yapılmaması durumunda hayati riskler barındırıyor. Benim gibi tutsak olan bir epilepsi hastası için ise durum çok daha vahim. Ortalama haftada 1-2 kez nöbet geçiriyorum. Üç kişilik odada tutuluyoruz ve bazen yanımdaki arkadaşlar da müdahale edemiyor. Aslında biz epilepsi hastalarının yaşamları her nöbet sırasında pamuk ipliğinde” diye belirtti.

Aşkan, daha önce kriz anlarında cezaevi kapısına gelen ambulanslardaki sağlık personellerinin müdahale ettiğini ancak çıkarılan KHK ile bu müdahalenin engellendiğini kaydederek, “Bu da büyük bir risk teşkil ediyor” dedi.

DUYARLILIK ÇAĞRISI

Ülkede hasta tutuklu yarasının her geçen gün daha da büyüdüğünü vurgulayan Aşkan, kendileri şahsında hem ailelerinin hem de kamu vicdanının da cezalandırıldığını söyledi. Hasta tutuklulara ilişkin düzenlenen dosyaların Ankara’nın tozlu raflarına bırakıldığını ifade eden Aşkan, İHD ve TİHV gibi insan hakları kuruluşlarına epilepsi hastası tutukluların görünür kılınması için duyarlılık çağrısında bulundu.

Nedim Türfent / Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi – dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here