KESK’ten gözaltı tepkisi: Arkadaşlarımız serbest bırakılsın

0
88

Son KHK ile gerçekleşen ihraçları protesto etmek amacıyla yapılan açıklamada gözaltına alınanlarla ilgili, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, üyelerinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu son KHK ile belediye çalışanlarının ihraç edilmesini protesto etmek amacıyla yaptığı oturma eylemine polis sert bir şekilde müdahale ederek gözaltı yaptı. 30 kişinin gözaltına alınmasına ilişkin KESK Diyarbakır Şubeler Platformu SES Diyarbakır Şubesi’nde açıklama yaptı.

‘169 BİN EMEKÇİ İŞSİZ KALDI’

Açıklamayı Yapan SES Yöneticisi Mahfuz Karaaslan, OHAL ile 12 ay içerisinde 169 bin kamu emekçisi işsiz kaldığını anımsatarak, anti demokratik ve gayrihukuki uygulamalara karşı yapmak istedikleri protesto eylemlerinin OHAL bahanesi ile yasakladığına vurgu yaptı. Taleplerini dilendirebilecekleri bir alanın bırakılmadığını kaydeden Karaaslan, darbe teşebbüsünün yıl dönümünde darbeye ilişkin hukuki bir dayanak gösterilmeden 692 sayılı KHK ile 7 bin 348 kamu emekçisi ihraç edildiğini kaydetti.

‘SON KHK İLE 483 İHRAÇ’

Karaaslan son KHK ile özellikle bölge illerindeki belediye emekçilerinin hedef alındığını Diyarbakır, Van, Batman ve Şırnak gibi illerde bin 483 kamu emekçisinin ihraç edildiğini aktardı. Diyarbakır’da kamu emekçisi ve işçilerle beraber 645 kişi ihraç edildiğini, bunlardan 191’i KESK üyesi olduğunu belirten Karaaslan, “Bu arkadaşlarımız hırsızlık yapmadı, haksızlık yapmadı, ahlaksızlık yapmadı, darbeye teşebbüs etmedi. Bunun için başımız diktir ve gururluyuz. Biz sağlık emekçileri olarak ölüme karşı yaşamı, savaşa karşı barışı ve siyaha karşı beyazı savunduğumuz için cezalandırıldığımızı düşünüyoruz.

‘GÖZALTILAR DERHAL SERBEST BIRAKILSIN’

Karaaslan konuya dair yapılan oturma eylemindeki gözaltılara ilişkin şunları söyledi: “Yapmak istediğimiz basın açıklamasına kolluk kuvvetlerince izin verilmeyip, emekçi arkadaşlarımıza sert bir şekilde müdahalede bulunulmuştur. İki gün önce 15 Temmuz anmaları kapsamında Amed’in birçok noktasında halka açık alanlarda etkinlikler yapılırken, yapmak istediğimiz basın açıklamasına polisin sert müdahalesini kabul etmiyoruz. Bu tür anti -demokratik uygulamaların bir an önce son bulması gözaltına alınan 32 KESK üyesi arkadaşımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here