HDK: OHAL postalsız darbedir

0
112

OHAL’in yıl dönümüne ilişkin açıklama yapan HDK, 20 Temmuz kararlarının tam anlamıyla “postalsız darbe” olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), OHAL’in yıl dönümüne ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. 15 Temmuz Darbesi girişiminin “kontrollü darbe” olarak belirtildiği açıklamada, asıl darbenin, 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen 2935 sayılı OHAL ile birlikte olduğunu söyledi.

20 Temmuz kararlarının tam anlamıyla “postalsız darbenin” kendisi olduğunun ifade edildiği açıklamada, “Erdoğan bu kararlarla rakiplerinden kurtulmayı hedefleyerek, her türlü demokratik, devrimci muhalefete kapsamlı bir
savaş ilanında bulunmuş, OHAL faşizmi ile ilan edilen KHK’lerle birlikte temel insan hakları askıya alınmış, yargı kararı olmaksızın 108 bin 25 kişi kamu görevlerinden ihraç edilmiş, yüzlerce dernek, basın-yayın kuruluşu kapatılmış, bağımsız ve tarafsız yargı mumla aranan bir hayalete dönüştürülmüştür. Gözaltı terörü ile birlikte, İlk ilanda 30 gün, sonraki düzenleme ilanı ile 7+7 uzun gözaltı süreleri ile birlikte binlerce yurttaş mağdur edilmiş, cezaevlerinde görüş, iletişim hakkı vb haklar askıya alınmış, vatandaşlıktan atma yasaları
çıkartılmış ve baskı olağanlaştırılmıştır. DBP Belediyeleri’ne atanan kayyumlarla, HDP Eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da içinde olmak üzere tutuklanan vekillerle halkların iradesi gasp edilmiş, yargı süreçleri tam anlamıyla bir tiyatroya dönüşmüştür. Kısacası 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin hedeflediği her şey 20 Temmuz darbesiyle birlikte bir bir uygulanmıştır” denildi.

‘2.5 MİLYON MÜHÜRSÜ OY’

Unutulmaması gereken temel saldırılardan birinin, olağanlaştırılan OHAL faşizmi koşullarında gidilen Başkanlık Referandumu olduğunun aktarıldığı açıklamada, şöyle denildi: “Hayır çalışmalarının ağır saldırı ve eşitsiz koşullar altında gerçekleştirildiği referandumda, yargının bütünüyle ele geçirilmesi ile birlikte YSK eliyle 2.5 milyon mühürsüz oy için yapılan değişiklik, referandum sonuçlarını kabul edilemez ve gayrı meşru kılmıştır.”

DEMOKRASİ CEPHESİNE ÇAĞRI

Açıklamanın devamında, şunlar belirtildi: “Halkların Demokratik Kongresi olarak, bir kez daha vurguluyoruz; 20 Temmuz 2016, 7 Haziran 2015 tarihinden itibaren kendine vücut arayan darbenin, tamamıyla kurumsallaşmış halidir. Bu koşullar altında, darbeye ve olağanlaştırılan OHAL faşizmine karşı tek çıkış yolu, halkların, işçilerin, kadınların, tüm ezilenlerin birleşik, örgütlü demokratik mücadelesinden geçmektedir. Bu reçete ile birlikte, ‘Adalet’ talebinin yakıcı bir biçimde dile getirildiği bu günlerde, talebin bütün toplumsal kesim ve mücadele alanları ile buluşturmaya; tüm devrim, demokrasi ve özgürlük güçlerini Demokrasi Cephesini var etmeye davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here