Almanya Türkiye ile silahlanma projelerini dondurabilir

  0
  143

  Bild’din haberine göre, Merkel yönetimi Türkiye ile yürüttüğü bütün silahlanma projelerini donduruyor. Alman diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre ise, Türkiye’nin geri adım atmaması halinde Berlin’in tutumunun sertleşeceği belirtiliyor.

  Türkiye ile Almanya arasında yeni bir boyut alan diplomatik kriz, ekonomiye sıçrama sinyalleri veriliyor. Gazeteci Deniz Yücel’in rehine muamele edimlisi ve son olarak Alman insan hakları aktivisti Peter Steudtner’in tutuklanması gerilimi arttırdı.

  Almanya’nın yüksek tirajlı günlük gazetelerinden Bild’din bugünkü sayısında yer alan bir habere göre, Merkel yönetimi Türkiye ile yürüttüğü bütün silahlanma projelerini gözden geçiriyor. Gazete haberini Berlin’deki hükümet kaynaklarına dayandırdı.

  Söz konusu silah anlaşmaları askıya alınması veya askeri işbirliğinin durdurulması halinde Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyesi iki ülke arasında bir ilk olarak tarihe geçecek.

  Birçok Alman silah üretici firmasının fabrikaları Türkiye’de bulunuyor.
  Geçtiğimiz aylarda Alman hükümeti Türkiye’ye ile yapılan silah satış anlaşmalarını geciktirmeler yapsa da Alman Rheinmetall şirketi, Türkiye’de hükümet destekli BMC ile ortak bir tank fabrikası kurmayı planlamıştı. Zira 2015 yılında Rheinmetall ve Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) arasında cephane üretimi ve modernizasyonuyla ilgili bir anlaşma imzalanmıştı.

  DIŞİŞLERİ BAKANI UYARMIŞTI

  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, dün düzenlediği basın toplantısında, Alman insan hakları aktivisti Peter Steudtner’in Türkiye’de tutuklanmasının ardından Türkiye’ye yönelik bir dizi yaptırımı açıklamıştı. Gabriel, yaptırımları “AB yardımlarının kesilmesi”, “vatandaşlara seyahat uyarısı” ve “kredi garantilerinin gözden geçirilmesi” başlıklarında uygulanacağını bildirmişti.
  ALMANYA KAPIYI KAPATMIYOR

  Öte yandan Deutsche Welle (DW) Türkçe’ye konuşan Alman diplomatik kaynaklar, Gabriel’in açıklamalarında çok dikkatli bir üslup kullandığının altını çizerken, Almanya’nın Türkiye ile diyalog ve işbirliğine kapıyı kapatmadığını, Berlin’in Türkiye’de hukuk devletinin yeniden işler hale gelmesini istediğini, bu yönde adımlar gelmesi durumunda buna olumlu karşılık verileceğini vurguladı.

  Ancak diplomatlar, demokrasi, hukuk devleti, insan hakları ve basın özgürlüğü gibi konularda gerilemenin sürmesi durumunda, Almanya’nın ekonomi ve turizm alanlarında yeni adımlar atabileceğine, önlemlerin adım adım sertleşebileceğine dikkat çekti.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here