Rakka savaşı: QSD’nin ilerleyişi sürüyor

0
122

QSD Rakka’nın dört bir yanında ilerleyişini sürdürüyor. Yaşanan çatışmalarda 9 DAİŞ’li öldürülürken bomba yüklü bir araç imha edildi.

Rakka’nın kuzey batısındaki Berîd mahallesinde ilerleyen Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) DAİŞ’e ait noktaları hedef aldığı, mahallede bulunan Idixar ve Basil bulvarlarını kurtardığı belirtildi. Hîşam Bin Ebdulmelik mahallesinde ise QSD’nin, saldırı girişiminde bulunan DAİŞ’lilere ait bomba yüklü bir aracı imha ettiği öğrenildi.

Öte yandan QSD Hîşam Ebdulmelêk mahallesinde 40’dan fazla sivili DAİŞ kurtardı. Aynı mahallede dün de 200’den fazla sivilin kurtarıldığı açıklanmıştı.

ABD’DEN BAĞDADİ AÇIKLAMASI

Rakka savaşı başladıktan sonra birçok kez öldüğüne dair haberler çıkan DAİŞ’in lideri Ebubebir El-Bağdadi ile ilgili ABD’den yeni bir açıklama geldi. ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Bağdadi’nin yaşadığını ve örgüt içinde rolünü devam ettirdiğini söyledi.

Mattis, “Bağdadi’nin yaşadığını düşünüyorum ve öldürüldüğünü kendimiz teyit etmediğimiz sürece de aksini kabul etmeyeceğim.” karşılığını verdi. Bağdadi’yi aradıklarını belirten Mattis, Bağdadi’nin rolünü bir şekilde devam ettirdiğine inandıklarını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here