Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Bozkurt: KHK’ler kıyım silahına dönüştü

0
166

Yayınlanan son KHK’ye dair açıklama yapan Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt, KHK’lerin AKP elinde kıyım silahına dönüştüğüne vurgu yaparak, 8 şube başkanı ve1 il temsilcisi olmak üzere toplam 553 üyelerinin ihraç edildiğini söyledi.

Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm Bel-Sen) Van Şubesi, son çıkarılan ve çoğunluğu bölge illerinden olmak üzere binlerce kişinin ihraç edildiği Kanun Hükmünde Kararname’ye (KHK) ilişkin şube binasında açıklama yaptı. Açıklama yapan Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt, siyasi iktidarın askeri darbeleri aratmayacak yeni uygulamaları hayata geçirdiğine dikkat çekti. Bozkurt, “Her fırsatta halk iradesinden, seçilmiş olmaktan dem vuran siyasi iktidar halkın yüzde 90’lara varan oylarla seçtiği belediye başkanları yerine kayyum atanmasıyla işine gelmediğinde ne halk iradesini ne de demokrasi tanımayan bir diktatöre dönüştüğünü açıkça göstermiş oldu” dedi.

‘OHAL VE KHK REJİMİ 150 BİNE YAKIN KİŞİYİ İŞİNDEN ETTİ’

OHAL ve KHK’lerin AKP elinde bir kıyım silahına dönüştüğünü söyleyen Bozkurt, “Patron toplantılarında OHAL’i grevleri ertelemek için kullanıldığını açıkça söylemekten dahi beis görmeyen siyasi iktidar, emekçiler için grev yasakları, işten atmalar anlamına gelen OHAL ve KHK rejimi ile son bir yılda anayasal bir hak olan adil yargılanma ve savunma hakkını yok sayarak 150 bine yakın kamu emekçisini işinden ve ekmeğinden etti” diye konuştu.

‘TOPLAM 553 ÜYEMEMİZ İHRAÇ EDİLDİ’

Son yayımlanan KHK ile üye ve kadrolarına yönelik saldırıların dozunun arttığını aktaran Bozkurt, 8 şube başkanı, 1 il temsilcisi ve çok sayıda yöneticileri olmak üzere toplam 553 üyelerinin ihraç edildiğini ifade etti. Van yerelinde 264 kişinin ihraç edildiğine işaret eden Bozkurt, “Kamuda AKP’nin yeniden cemaatler eliyle kadrolaşması; yandaş sendika Memur Sen’in bu yolla örgütlenmesinin önünün açılmasıdır” dedi.

‘BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLADIR’

Başta Diyarbakır, Van, Mardin gibi büyükşehirlerde başlatılan ihraç sürecinin bölgedeki diğer tüm iller ve ilçe belediyelerinde tüm çalışan kesimleri kapladığını ifade eden Bozkurt, “Yandaş sendikalara üye olma zorlamaları bizler açısından bardağı taşıran son damladır” ifadesinde bulundu.

Bozkurt, hukuksuzluklara karşı mücadele vermeye devam edeceklerini dile getirerek, taleplerini şu şekilde sıraladı:

*Haksız hukuksuz yere işten atılan üyelerimiz ve tüm emekçiler bir an önce işlerine iade edilsin.

*OHAL ve KHK rejimi ile başlayan ve on binlerce kamu emekçisini işinde eden tüm uygulamalar sonuçları ile birlikte ortadan kaldırılmalıdır.

*2018-2019 TİS sürecinin OHAL gölgesinde yapılamayacağı, bu nedenle OHAL uygulamasının acilen kaldırılması, normalleşme demokratik kurum ve kurallar derhal uygulamaya konmalıdır.

*Seçilmişler yerine atanan kayyum uygulamalarına biran evvel son verilerek belediye başkanlarının göreve iade edilmeli, belediye meclislerinin mevcut yasalarımızda tarif edilen hukuki işleyişle kendi seçtikleri yöneticileri eliyle belediye yönetimlerini demokratik bir işleyişe dönüştürmelerinin yolu hızla açılmalıdır.

*Hak-hukuk-adalet taleplerinin daha fazla ertelenmemesi, demokratik yaşama dönüştürülmesi için, siyasi iktidarın hızla adım atması

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here