‘Cesareti görev alanlar kazandı’

0
95

 Cumhuriyet davası ara kararından sonra yapılan açıklamada Ahmet Şık’ın annesi Fatma Şık, bu ülkede adalet olmadığı için oğlunun tutuklu olduğunu söylerken, gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ise cesareti görev alanların kazandığını söyledi.

Cumhuriyet davasında verilen ara kararın ardından Cumhuriyet Gazetesi Davası Koordinasyonu basın açıklaması düzenledi. “Yarısı yetmez hepsini alacağız”, ” Özgür basın haktır, engellenemez” sloganlarının atıldığı açıklamaya çok sayıda siyasi parti temsilcisi, gazeteci, sivil toplum örgütü ve Ahmet Şık’ın ailesi katıldı.

Açıklamalardan önce konuşan Ahmet Şık’ın annesi Fatma Şık, oğlu ile gurur duyduğunu ve başının dik olduğunu ifade ederek, “Oğlum ile en başından beri gurur duyuyorum. Bu ülkede adalet yok. Adalet olsaydı bugün oğlum tutuklu olmazdı” dedi.

‘CESARET HAKTIR DİYENLER KAZANDI’

Cumhuriyet Gazetesi Davası Koordinasyonu adına basın açıklamasını yapan gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, davayı “cesaret haktır” diyenlerin kazandığını ifade ederek, “Dava çöktü ama mahkeme zulme devam kararı verdi” diye konuştu. Davanın tarihe “Cumhuriyet davası” olarak geçeceğini kaydeden Mavioğlu, Cumhuriyet davasının, korku imparatorluğuna karşı sözünü korkmadan söyleyebilmek olduğunu dile getiren Mavioğlu, cesareti görev alanların kazandığını söyledi.

‘ADALET SİYASİ İKTİDARIN KILICI’

Siyasal iktidarın yargıyı kılıç olarak kullandığına dikkat çeken Mavioğlu, “Suruç, 10 Ekim, Hrant Dink davası gibi birçok dava bu kılıcın gölgesinde bekliyor” dedi. Zulmedenlere karşı adalet isteyenlerin direnmeye devam edeceği mesajını veren Mavioğlu, yargılanan tüm gazeteciler serbest bırakılıncaya kadar direnmeye devam edeceklerini belirtti.

‘VİCDAN VE ADALET NÖBETİ’NE ÇAĞRI

Daha sonra söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, davanın saçmalıktan ibaret olduğunu ve çöpe atılacak bir iddianame olduğunu belirterek, “Bu davalar aslında bunların gidici olduğunu gösteriyor. Asla bizi yenemeyecekler. Bu mücadele asla bitmeyecek. Bütün arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar devam edecek” dedi. Kerestecioğlu, HDP’nin 1 Ağustos’ta İstanbul’da başlatacağı ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne katılım çağrısında bulundu.

‘SAVUNMALAR TARİHE GEÇECEK’

Son olarak söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, savunmalarda demokrasi tarihine geçilecek bir destan yazıldığını ifade ederek, “Bu iddianameyi kimse tarihte görmeyecek ama tarih bu savunmaları bir yerde yazacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here