Kuzey Kore lideri Kim Jong: Tüm ABD vuruş menzilimizde

  0
  118

  Kuzey Kore son kıtalararası füze denemesinin başarılı olduğunu duyurdu. Kuzey Kore Lideri Kim Joung denemeyi ABD’ye “sert bir uyarı” diye tanımladı ve tüm ABD’nin menzilleri içinde olduğunu kanıtladığını söyledi.

  BBC Türkçe’de yer alan habere göere, ABD Başkanı Donald Trump ise denemeyi “Kuzey Kore rejiminin en son pervasız ve tehlikeli hareketi” diye tanımladı. Çin de denemeyi kınarken, “ilgili tüm taraflara itidal ve gerilimin arttırılmasından kaçınılması” çağrısı yaptı.

  “47 dakika havada kaldı,3724 kilometre irtifaya çıktı”

  Kuzey Kore fırlattıkları füzenin 47 dakika havada kaldığını ve 3,724 kilometrelik irtifaya çıktığını belirtti. ABD ve Güney Kore de füze denemesine misilleme olarak karadan karaya füzelerin denendiği bir ortak askeri tatbikat yaptı.

  “ABD anakarası vuruş menzilimiz içinde”

  Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı “Liderimiz gururla ABD anakarasının vuruş menzilimiz içinde olduğunu doğruladığını söyledi” şeklinde haber geçti. Haberde ayrıca füzenin 3 Temmuz’da denenenle aynı olan Hwasong-14 modeli olduğu belirtildi. Dünkü denemede füzenin Japonya’nın kuzeyinde denize düştüğü bildirilmişti.

  ABD ve Güney Kore karadan karaya füzelerin denendiği tatbikatla misilleme yaptı.

  Güney Kore Savunma Bakanı Song Young moo ülkesinin “Kuzey Kore tehdidine karşı bağımsız önlemler alacağını ve ABD’nin verdiği Terminal Yüksek İrtifalı Bölge Savunma Sistemi’nin (Thaad) kurulmasını hızlandıracağını açıkladı.

  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, son denemede füzenin Kuzey Kore’nin kuzeyindeki Jagang bölgesinde bulunan bir silah fabrikasından fırlatıldığını söyledi.

   

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here