‘Nuriye ve Semih’i oradan alacağız’

0
108

Polisler, bir kez daha Yüksel Caddesi’nde Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek eylemine müdahale etti. Nazife Onay, “Onları oradan alacağız” diyerek, müdahaleye tepki gösterdi. Gülmen ve Özakça için İstanbul’da insan hakları savunucları tarafından açıklama yapıldı.

İşlerine geri dönmek için başlattıkları açlık grevi eylemlerini Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi’nde sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek için Yüksel Caddesi’nde 243 gündür sürdürülen eyleme polisler yine müdahale etti. İlk günden bu yana eylemin simgelerinden biri olan Veli Saçılık ile birlikte çok sayıda kişi bir dönem açlık grevi eyleminin yapıldığı İnsan Hakları Anıtı önüne geçmek istedi. Bu sırada TOMA ve çevik kuvvet polisleri ile kurulan barikat ile geçişlerine izin verilmedi. Bunun üzerine Konur Sokak üzerine açıklama yapmak isteyen eylemcilere polis müdahale etti. Eylemcilerin pankartlarını da yırtan polisler, kitleyi sokağın çıkışına kadar iterek götürdü.

Daha sonra açıklama yapan Nazife Onay, Semih ve Nuriye’nin 143 gündür açlık grevini sürdüğünü halen de cezaevinde bu eylemlerini devam ettirdiklerini ifade etti.

Nuriye ve Semih’in cezaevinde darp edildiğini de söyleyen Onay, “Ne olursa olsun onları çıkaracağız. Onlara bugünleri reva görenlerden hesap soracağız. Bizi burada itenlerden, darp edenlerde, joplayanlardan mutlaka ama mutlaka bir gün hesap soracağız” dedi.

‘NURİYE VE SEMİH’İN TALEPLERİ KABUL EDİLSİN’

İHD, TİHV, ÖHP, ÇHD, TOHAV ve İTO öncülüğünde işlerine dönmek için 143 gündür açlık grevi eyleminde olan Gülmen ve Özakça için İstanbul’da da basın açıklaması yapıldı. 15 Mayıs’tan beri her Cumartesi günü Beşiktaş Kartal Meydanı’nda yapılan açıklamada, üzerinde Gülmen ve Özakça’nın fotoğraflarının bulunduğu “Yaşamı savunuyoruz” pankartı açıldı.

Bu haftaki açıklamayı insan hakları aktivisti Mehmet Acettin okudu. Gülmen ve Özakça’nın 143 gündür açlık grevinde olduğunu belirten Acettin, Gülmen ve Özakça’nın bir an önce taleplerinin kabul edilmesini vurguladı. “Ölüm değil çözüm istiyoruz” diyen Acettin, “Yaşam hakkı en temel insani haktır. KHK’ler ile ihraç edilen Nuriye, Semih ve diğerlerinin talepleri kabul edilsin. Nuriye ve Semih’in sesi tüm duyarlı kesimlerin ve insan hakları savunucularının sesidir ve bir an önce serbest bırakılsın” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here