MEB öğrencileri Ensar’a emanet etti!

1
168

Çocuklara yönelik cinsel istismarla gündeme gelen Ensar Vakfı ile MEB arasında protokol imzalandı. 5 yıl geçerli olacak protokole göre, Ensar Vakfı’na okullarda her türlü etkinlik için yetki verildi

Karaman’da çocuklara yönelik cinsel istismarla gündeme gelen Ensar Vakfı, AKP/Saray iktidarı tarafından desteklenmeye devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ensar Vakfı ile 5 yıl geçerli olmak üzere, ‘Çeşitli eğitim, seminer ve sosyal etkinlikler düzenlenmesine dair işbirliği’ yaptı.

Yapılan anlaşmaya göre; Ensar Vakfı sanatsal, sportif, sosyal, kültürel, bilimsel ve teknolojik gelişimi desteklemeye yönelik eğitim, seminer, proje, gezi, kitap okuma, yarışma, kamp, yaz okulu gibi etkinlikler düzenleyebilecek.

Protokolde MEB yükümlükleri arasında “Protokol kapsamında yapılacak faaliyetlerle ilgili vakıfla ortaklaşa belirlenen kulüplerin ortaöğretim kurumlarında kurulmasına imkân tanır” maddesi yer aldı. Bakanlık ayrıca düzenlenecek etkinlikler konusunda vakıfla koordineli çalışacak. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün Birlik Vakfı ile imzaladığı 3 yıllık protokole göre ise, bu kapsamda açılacak kurslarda vakıf personeli olan eğiticilere, ihtiyaç duyulduğunda kendi bünyesinde bulunan öğretmenlere, uzmanlara veya usta öğreticilere görev verilmesini sağlayacak ve ücretlerini ödeyecek. İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri de yapılan işlemlerin mevzuatlara göre yürütülmesini, denetlenmesini sağlayacak.

Ne olmuştu?

Ensar Vakfı, 12 Mart 2016 yılında Karaman’da 45 öğrenciye cinsel istismar haberiyle Türkiye’nin ve dünyanın gündemine oturmuştu. Karaman merkezde bir okulda görev yapan Eğitim Bir Sen üyesi sınıf öğretmeni M.B. sözkonusu tarikat evlerinde kalan öğrencilere özel ders vermek için gidiyordu. M.B., özel ders için gittiği çeşitli evlerde öğrencilere cinsel istismarda bulunmuştu. Olay bir öğrencinin durumu ailesine anlatması üzerine duyulmuştu. Şikayet üzerine öğretmen M.B., çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı.

İSTANBUL/ETHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here