Balerus’un kuruluşundan bu yana değişmeyen başkan

  0
  193

  10 milyon nüfusu bulunan Baltık ülkesi Balerus’ta bugün halk yeni cumhurbaşkanı seçmek için sandık başına gitti. 1994 yılından bu yana ülkede iktidarı elinde bulunduran ve daha önce beş kez seçilen Aleksandr Lukaşenko’nun bugünkü seçimlerin de galibi olduğu açıklandı.

  Avrupa’da gözlerin çevrildiği seçimin ilk sonuçlarını açıklayan ülkenin resmi haber ajansı Belta bildirdi. Ajans, sandıkların saat 20.00’de kapanmasının ardından geçtiği haberde Lukaşenko’nun yüzde 79 oy oranı alarak seçimlerin galibi olduğu bildirildi.

  Lukaşenko’nın ardından en güçlü aday olan Svetlana Tikhanovskaya ise yüzde 7’ye yakın bir oy oranı aldığı belirtildi. Ayrıca eski milletvekili Anna Kanopatskaya yüzde 2’te, Govori Pravdu Hareketi Eş Başkanı Andrey Dmitriyev de yüzde 1 aldığı ifade edilirken, yüzde 10’ya yakın seçmenin de hiçbir adaya oy vermediği açıklandı.

  ‘OY VERİLMİŞ PUSULALAR DAĞITILDI’ İDDİASI

  Başkent Minks’te bulunan uluslararası ajansların muhabirleri seçimlerde birçok hak ihlalinin yapıldığını ve birçok yerde seçmenlerin seçim lokallerinde saatlerce beklemek zorunda kaldığını bildirdiler. Ülkedeki muhalefet cephesi ise bazı yerlerde sosyal medya hesaplarında Lukoşenko için oy verilmiş oy pusulaların dağıtıldığını iddia etti.

  Haziran ayında muhalefetin önde gelen liderlerinden Viktor Babariko’yu gözaltına alınmıştı. Adaylıklarını açıklayan ve zor koşullarda seçim kampanyalarını düzenleyen üç kadın siyasetçi Swetlana Tikhanovskaya, Waleri Zepkalo ve Maria Kolesnikowa da geçtiğimiz hafta “Diktatör Lukaşenko’ya karşı korkmuyoruz” şeklinde ortak bir açıklama yapmışlardı.

  AGİT VE AB SEÇİM SONUÇLARINI TANIMIYOR

  Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) yıkılmasının ardından Belerus’un kurulmasından bugün kadar ülkeyi Aleksandr Lukaşenko yönetiyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ise 1995 yılından bu yana Belarus’taki seçimlerin adil ve özgür bir ortamda yapılmadığını bildiriyor. Aynı şekilde Avrupa Birliği de Belarus’taki seçimlerin sonuçlarını tanımayarak Lukaşenko’yu diktatör olmakla suçluyor.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here