Beştaş: Kürt istediği şehre gidemiyorsa tehlike büyük!

0
139

Sakarya’da ırkçı saldırıya uğrayan köylüleri ziyaret etmek isteyen HDP, DBP ve Kürdistani İttifak heyeti Türk askeri tarafından engellendi. Irkçı saldırı sonrası memleketleri Mardin Mazıdağ ilçesine bağlı Yücebay (Kelekê) köyüne dönen köylüleri ziyaret etmek isteyen heyette HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Milletvekilleri İmam Taşçıer, Nusrettin Maçin, Kürdistani İttifak’tan Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, DDKD adına Abdulhay Okumuş, Azadi Partisi’nden Cemal Satı, İnsan ve Özgürlük Partisinden Ahmet Kaya yer aldı.

Heyet köy girişinde jandarma tarafından engellenmesine tepki göstererek, saldırıya uğrayanlara geçmiş olsun dileklerinde bulunmak ve dayanışmak istediklerini, bu yüzden de yolun açılmasını istedi. Jandarma komutanı ırkçı saldırıya uğrayan köylüleri ziyaret etmek isteyen heyeti “ırkçılık yapmakla” suçladı ve devlet adına heyete izin verilmeyeceğini söyledi. HDP milletvekilleri ve heyet üyeleri “halkın vekillerinin halkla buluşmasına bir memur engel olamaz” diyerek duruma tepki gösterdi.

‘SADECE KÜRT OLDUKLARI İÇİN SALDIRIYA UĞRADILAR’

Engellemeye tepki gösteren Sinan Çiftyürek, Kürt kadınlarının ve emekçilerinin sadece Kürt oldukları için ırkçı saldırıya maruz kaldığını belirterek, “Biz her gün hükümeti bu saldırıları engelleyin yoksa bu ülkeyi Kürt-Türk çatışmasına sürüklüyorsunuz diye uyarıyoruz. Her gün, Tokat, Yozgat, Sakarya, Muğla’da insanlar sırf Kürt oldukları için saldırıya uğruyorlar. Biz bunu kınamak için buradayız” diye konuştu.

‘KÜRT HALKI YALNIZ DEĞİL’

Meral Danış Beştaş ise “Kürt halkı yalnız değildir. Bu toprakların birliği savunuluyorsa herkes aynı şartlarda yaşayacak. Kürtler mevsimlik işçi, Kürtler amele, Kürtler inşaat işçisi, Kürtler Sakarya’da, Muğla’da, Yozgat’ta, saldırıya uğruyor ise bu ülkede demokrasi, eşitlik yoktur. İktidara sesleniyorum. Bu ülkeyi birleştirmenin yolu derhal saldırganların tutuklanmasıdır. O talimatı verenlerin tutuklanmasıdır. Sırtları sıvazlanırsa bu saldırılar daha çok artacak. Burada Kürtler büyük bir acı çekiyor. Vicdanları paramparça, halkların kardeşliğini savunanlar ve insanım diyen herkes bu insanlık dışı olaya, bu ırkçılığa ses çıkarmalıdır” dedi.

Engelleme üzerine Sultan Şeyhmus’a geçen heyet burada basın açıklaması yaptı. Burada Kürdistani İttifak adına Sinan Çiftyürek, HDP adına da Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş konuştu.

‘TEHLİKE BÜYÜK’ UYARISI

Çiftyürek’in Kürtçe konuşmasının ardından söz alan Beştaş, “Sakarya’da Kürt işçilerini koruyamayan devlet bugün Mazıdağı’nda ortaya çıktı” dedi.

“Sakarya’da yaşanan saldırı AKP ve MHP’nin Kürt halkına düşmanlığının eseridir” vurgusunda bulunan Beştaş, “Tehlike çok büyük. Bu ülkede Kürtler, Sakarya’da, Ankara’da, Yozgat’ta gezemeyecekse bu tehlike çok büyüktür” diye belirtti.

Beştaş, “Bize bölücü diyenler bölücülüğün tarihini yazıyorlar” mesajını verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here