Avrupa Solu: HDP’ye baskılara karşı AB sessiz kalmamalı

0
179

Avrupa Solu Partisi (EL) adına Genel Başkan Heinz Bierbaum tarafından yapılan açıklamada, DAİŞ işgaline karşı Kobanê Direnişi’ne destek verilen eylemler gerekçesiyle 82 HDP’linin tutuklandığına dikkat çekildi. Aralarında Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’in de olduğu siyasetçiler hakkındaki suçlamalara dair bir detay olmadığına vurgu yapan Bierbaum, Erdoğan’ın her türlü muhalefete karşı baskı politikasını sürdürdüğünün altı çizildi.

EL Genel Başkanı ve aynı zamanda Alman Sol Parti (Die Linke) eski parlamenterlerinden olan Bierbaum, “Bu politika, Erdoğan’ın otoriter iktidarına karşı her türlü direnişi kırmak ve susturmak amaçlıdır” dedi. Erdoğan rejiminin Covid-19 nedeniyle yaşanan zorluklara rağmen Kürt halkının siyasal ve sosyal hareketlerine karşı baskısının durmadığına işaret eden Bierbaum, bu politikayı sert bir biçimde kınadı.

“EL olarak tutuklamaları ve hukuk devleti ilkelerinin askıya alınmasını sert bir biçimde mahkum ediyoruz” denilen açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) acilen reaksiyon göstermesi ve Türkiye’deki tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep etmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamanın sonunda, “Avrupa Solu Partisi, Türkiye’deki göstericilere yönelik anti-demokratik sindirme ve tutuklamaları mahkûm ederken, HDP ve diğer ilerici güçlerle olan dayanışmasını ifade eder” denildi.

 

 

betmoon
betper
betnano

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here