Milletvekillerinin Ankara Adliyesi’ne girişi engelleniyor

0
183

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), “Kobanê soruşturması” gerekçesiyle Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve eski milletvekilleri, savcılık ifadelerinin ardından tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Siyasetçilerin tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmesi ardından, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, adliyeye gelerek ziyarette bulundu. Adliye binasına girmek isteyen Tanrıkulu, polislerce “Başsavcının kesin kararı” denilerek içeri alınmadı.

Bu duruma tepki gösteren Tanrıkulu, “Milletvekilleri de mi alınmayacak? Ben nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği ile görüşüp içeri alınmama kararını öğrenmek istiyorum. Burada başka duruşmalar da oluyor. Başka bir duruşma da varsa onu da inceleme hakkım var. Siz emniyet personeliniz, bana bu bilgiyi başsavcı emniyet personeli üzerinden değil, adliye personeli üzerinden vermeli. Nöbetçi savcı tarafından bana söylenmeli” dedi.

İçeriye alınmayan Tanrıkulu, HDP milletvekillerinin yanında bir süre bekledikten sonra adliyeden ayrıldı.

Öte yandan HDP’li milletvekillerinin de adliye binasına girmesi aynı gerekçeyle engelleniyor. Milletvekillerinin adliye önündeki bekleyişi sürüyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here