Almanya anketi: İktidar aylardan sonra yine geriliyor

0
177

Araştırmaya göre, Mayıs ayı sonunda oyları yüzde 40’a kadar çıktığı ölçülen CDU ve CSU, bugün bir seçim olması durumunda yüzde 34’te kalıyor. Ancak bu oran 2017 seçimlerinde alınan yüzde 32,9 civarındaki oy oranının bir puan üzerinde.

Aynı araştırmaya göre, iktidar ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) oyları bir hafta öncesine oranla bir puan artarak, yüzde 17 oldu. Ankete göre, ülkenin ikinci büyük partisi olma şansı en yüksek olan ise Yeşiller. Bu partinin oyları bir önceki ankete göre 2 puan artarak yüzde 20. Yeşiller, 2017 seçimlerinde yüzde 8,94 gibi bir oyla meclise giren 6 parti arasında sonuncu olabilmişlerdi.

Irkçı Nazileri içinde barındırması nedeniyle yoğun eleştiriler alan Almanya için Alternatif (AfD) adlı partinin oyları ise bir puan düşerek yüzde 9’a geriledi. AfD, 2017 seçimlerinde yüzde 12,64 oyla üçüncü parti olmuş ve CDU/CSU ve SPD’den oluşan koalisyon sonrasında ana muhalefet partisi konumuna gelmişti.

Ankette Sol Parti’nin (Die Linke) oyları yüzde 8, Liberal Demokrat Parti’nin (FDP) oyları ise yüzde 5 olarak ölçüldü. 2017 seçimlerinde FDP yüzde 10,75, Die Linke ise yüzde 9,24 oy almışlardı.

Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ve SPD’den oluşan koalisyon hükümeti, Mart ayından itibaren bütün Avrupa’da karantina önlemlerinin alındığı bir ortamda birçok ülkeye oranla başarılı bir salgın yönetimiyle öne çıkmışlardı. 83 milyon nüfuslu ülkede ocak ve şubat aylarından itibaren alınan önlemler sayesinde şimdiye kadar can kaybı 9 bin 600, toplam vakalar ise 325 bin kişi ile sınırlandırılabildi. Komşu ülke Fransa’da ise 730 bin civarındaki vakaya karşılık 32 bin 600 ölüm yaşandı.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here