Burada üç beş ev kalmışız bizi yerimizden edecekler

0
173

Yıllardır su ve yol sorunlarının çözülmesini bekleyen Dersim’deki Kurisipi Küme Evleri’nde, maden sahası çalışmaları başlatıldı. Köylüler, “Burada üç beş ev kalmışız, yerimizden, yurdumuzdan edecekler’’ diyerek tepki gösterdiler.

Yıllardır su ve yol sorunlarının çözülmesini bekleyen Dersim’deki Kurisipi Küme Evleri’nde, maden sahası çalışmaları başlatıldı. Köylüler, “Burada üç beş ev kalmışız, yerimizden, yurdumuzdan edecekler’’ diyerek tepki gösterdiler.Maden aranmasına tepki gösteren Haskar Kılıç, “Doğamıza dokunmalarına izin vermeyeceğiz. Yıllardır köyde su yok ama maden için hemen geliyorlar. Dersim birleşsin, doğamızı yok etmelerine izin vermeyelim” dedi.

Dağlarımızı zehirleyeceklerSu ve yol sorunundan dolayı yaşadıkları mağduriyeti anlatan Hatice Filiz ise, “Çeşmenin olduğu yerden benim evimin bulunduğu yere kadar hortum çekmişiz. Su bazen geliyor, bazen gelmiyor. Bidonlarla su taşımaya çalışıyorum. Hayvanlarımız susuz kalıyor, bostanlarımız kuruyor. Şimdi de dağlarımızı zehirleyeceklerini söylüyorlar. Dağlarımızı, hayvanlarımızı zehirlemesinler” şeklinde konuştu.

Maden ölüm demek ‘Maden ölüm demek’ diyen Şeref Coşkun: “Şimdi de bir rant kapısı olan maden belası çıktı. Belli ki yakın zamanda başlayacaklar. Maden demek, ölüm demektir. Zehir saçarlarsa, burada üç beş ev kalmışız, bu yerimizden, yurdumuzdan edilmemiz demektir. Buna izin vermeyeceğiz. Su, yol yok, sadece maden var. Sorunların çözülmesini istiyoruz.”Yaşam alanlarının şehir merkezine 3 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyen Coşkun, “Bir kilometre uzaktaki yere su veriliyor, bizim bulunduğumuz yere su verilmedi. Maden sahası için kepçeyi, kamyonu getirecekler, buraları yerle bir edecekler. Dünya kadar para harcayacaklar ama bu köye su gelmiyor” diyerek tepkisini gösterdi. DERSİM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here