İBB bir Kürtçe oyuna daha yer verdi

0
106

İBB Şehir Tiyatroları, ‘Bêrû’ adlı Kürtçe oyunun yasaklanmasının ardından, kasım ayı programında Tiyatro Avesta’nın ‘Actor’ adlı Kürtçe oyununa yer verdi 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, ekim ayında sahnelerini açtığı “Bêrû” adlı Kürtçe oyunun, İstanbul Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasının ardından, kasım ayında da programında Kürtçe bir oyuna yer verdi. Şehir Tiyatroları’nın açıkladığı Kasım 2020 programında Tiyatro Avesta’nın “Actor” adlı Kürtçe oyunu yer alıyor. İBB Şehir Tiyatroları tarafından salgın döneminde başlatılan özel tiyatrolara destek projesine Kasım ayı programı için de birçok Kürtçe oyun başvurdu. Şa Performans, Kafka’nın “Ji Akademiyê re Raporek” (Akademi için bir rapor), Şermola Performans “Disko 5 No’lu”, Tiyatro Avesta da “Actor” oyunları ile başvurdu. İBB Şehir Tiyatroları’nın açıklamış olduğu kasım ayı programında Tiyatro Avesta’nın oyunu yer alıyor.

Tek kişilik oyun

Tek kişilik bu oyunda, bir aktörün oyun sahnelerken yaşadığı komik durumları ve yaşanmış olaylar anlatılıyor. Grotesk ve kara komedi bir anlatımla sahneye taşınan oyunda, bir oyunun proje aşamasından, rejiye, oyunculuğa, turnelere ve seyircilere uzanan tiyatral yolculuğun tüm aşamaları aktarılıyor. Tiyatronun mutfağını, bir oyunun hangi aşamalardan geçerek sahnelendiğini anlatan Actor, oyuncu Aydın Orak’ın gerçek yaşanan tiyatral olaylardan oluşuyor. Aydın Orak’ın yazıp yönetip oynadığı oyun en son 2014 yılında 19. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında seyirciyle buluşmuştu. “Actor” 26 Kasım 2020 Perşembe günü saat 20.30’da Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde sahnelenecek.

İSTANBUL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here