Sanatçı Ahmet Kaya anılıyor

0
53

20 yıl önce bugün Paris’te geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden sanatçı Ahmet Kaya, ölüm yıl dönümünde bir çok yerde anılıyor.

Sanatçı Ahmet Kaya’nın bugün Hakk’a yürümesinin yıl dönümü…

Fransa’nın başkenti Paris’e yerleşen Ahmet Kaya, 2000 yılında ‘Hoşçakalın Gözüm’ isimli albümünün kayıtlarını yaparken Paris’in orte de Versailles semtindeki evinde 16 Kasım 2000 yılında gece kalp krizi sonucu 43 yaşında hayatını kaybetti.

AHMET KAYA KİMDİR?

Şarkılarıyla milyonlarca dinleyiciye seslenen Ahmet Kaya, 28 Ekim 1957’de Malatya’da ailesinin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi.

Ahmet Kaya, 1986’da piyasaya çıkan “şafak türküsü” albümü ile geniş kitlelerce tanındı. 1986 yıl sonuna doğru da “an gelir” albümünü yayımladı.

Sözlerinin çoğunluğunun Yusuf Hayaloğlu’na ait olduğu “Yorgun Demokrat” isimli albümü 1987 yılında yayımlandı.

1990 yılının Ekim ayında çeşitli şairlerin şiirlerinden oluşan “Sevgi Duvarı” isimli albümünü çıkarttı.

“Şafak Türküsü”nden sonra albüm satış rakamları giderek artan sanatçı, Taç Plak’tan sonra Barış Plakçılık’a geçti. 1987’de Barış Plak’a geçen Kaya, bu plak şirketinden, “Başkaldırıyorum”, “İyimser Bir Gül”, “Sevgi Duvarı” ve “Başım Belada” albümlerini piyasaya sürdü. Kaya daha sonra Tempa’dan “Dokunma Yanarsın” isimli kaydını yayımladı. Doksanlı yıllarda daha büyük bir şirket olan Raks’a geçen sanatçı, bu plak şirketinden de sırasıyla “Şarkılarım Dağlara”, “Beni Bul”, “Dosta Düşmana Karşı” ve “Yakamoz” albümlerini yayımladı.

Attilâ İlhan, Can Yücel, Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe ve Ahmed Arif gibi birçok şairin şiirlerini besteyen sanatçı, hayatı boyunca toplam 22 albüm yayınladı.

1980’lerde ”“Penceresiz kaldım anne / Saçlarına yıldız düşmüş, koparma anne” sözleriyle ünlü türküsüyle patlama yapan Kaya’nın  “Ağladıkça” isimli türküsü büyük ilgi gördü.

Magazin Gazetecileri Derneği’nin 1999 yılında düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında 10.5 yıl hapis istemiyle iki ayrı dava açılan Kaya, aynı yıl Türkiye’den ayrıldı.Kaya, yargılandığı davalarda 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

16 Kasım 2000 yılında Fransa’nın Başkenti Paris’teki evinde kalp krizi sonrası 43 yaşında hayatını kaybeden Ahmet Kaya, 30.000’in üzerinde kişinin katıldığı törenle Paris’in Père Lachaise Mezarlığı 71. bölümde toprağa verildi.

(HABER MERKEZİ)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here