AB’den Türkiye’ye Maraş tepkisi

0
45

AB, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin kapalı Maraş ziyaretine ve açıklamalarına tepki gösterdi.

 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 46 yıldır Birleşmiş Milletler (BM) kontrolündeki kapalı Maraş’ın yeniden açılması ardından Erdoğan ve Bahçeli’nin bölgeye ziyaretine ve açıklamalarına tepki göstererek “Bunlar daha fazla güvensizliğe, bölgede daha fazla gerilime neden olacaktır” açıklamasını yaptı.

Borrell, Maraş’ın statüsü hakkında, BM’nin ilgili kararlarıyla uyum içinde olmayan eylemde bulunulmaması gerektiğini söyleyerek,  “AB’nin mesajı çok açıktır. Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne BM Güvenlik Konseyi kararları temelindekinin dışında alternatif yoktur. Bu bakımdan Maraş’taki kapalı bölgenin açılmasıyla ilgili bugünkü eylemlerden ve Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik BM ilkeleriyle çelişen açıklamalardan üzüntü duyuyoruz. Bunlar daha fazla güvensizliğe, bölgede daha fazla gerilime neden olacaktır ve acilen geri alınmalıdır” diye konuştu.

Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Borrell’in açıklamasına cevap vererek “Kıbrıs Türklerinin varlığını ve haklarını yok saymayı alışkanlık haline getiren Avrupa Birliği’nin şimdi de Kıbrıs Türk halkının çözüm iradesini reddetme cüretini gösterdiğini” iddia etti.

Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades de AKP/MHP faşist şeflerinin Maraş’a ziyaretine tepki göstermiş “görülmemiş bir provokasyon” olarak nitelendirmişti.

Geçtiğimiz Salı günü de yüzlerce kişi Erdoğan ve Bahçeli’nin kapalı Maraş’a yapacağı ziyareti  “Müdahale değil özgür irade” ve “Kıbrıs’ta son söz Kıbrıslıların” sloganlarıyla protesto etmişti.

BRÜKSEL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here