TJA ve HDP’den katledilen 3 kadın için açıklama

0
68

Son günlerde ard arda gelen kadın katliamlarına ilişkin Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi basın açıklaması yaptı. HDP Amed il binasında yapılan açıklamaya, TJA aktivistleri ve HDP Kadın Meclisi üyeleri katıldı. Açıklama yapan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed İl Eşbaşkanı Seval Gülmez, Aylin Sözen, Selda Taş, Vesile Dönmez ve daha ismini sayamadıkları yüzlerce kadının erkek egemen zihniyetin kirli ve vahşi elleri tarafından katledildiğini belirterek, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin her geçen gün artığı ve cezasızlık politikalarıyla da desteklendiği bir ülkede yaşadıklarını dikkat çekti.

EVDE, SOKAKTA VE HER YERDE ŞİDDET

Kadına yönelik şiddetin evden sokağa, tüm toplumsal alana, akademik ortama kadar artarak yaygınlaştığına işaret eden Gülmez, “Kadınların, sadece cinsiyetleri nedeniyle karşı karşıya kaldıkları şiddet, taciz, tecavüz, gibi sorunların çözümünden uzak olan devlet, kadın düşmanı söylemleri, erkekliğe hizmet eden politikalarıyla kadınların yaşamlarına mal olmaya ve her cinayetin ortağı olmaya devam etmektedir.  Bizler, evde, sokakta, iş yerlerimizde cinsiyetimizi hedef alan, şiddettin ve cinayetlerin arkasında erkek egemen düzenin olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.  

KADIN KAZANIMLARI

İstanbul Sözleşmesi’ne dikkat çeken Gülmez, sözleşmenin imzacı ülkelere sorumluluk yüklediğini söyledi. Gülmez, “Bırakın İmzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesini uygulamayı, tekçi ve dinci politikalarıyla AKP derneklere kayyum atanmasının önünü açan teklifi yasalaştırarak kadın kurumlarını ve derneklerini de hedef haline getirmiştir. Biz bu zihniyeti kayyum atamalarından sonra ilk elden kapatılan kadın kurumlarından, KHK’lar ile kapatılan kadına yönelik şiddet ile mücadele eden derneklerden biliyoruz” dedi.  

‘ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZİ BÜYÜTECEĞİZ’

“Her geçen gün artan erkek şiddetin yarattığı isyan ile karşınızdayız ve karşınız da olmaya devam ederek sizleri rahatsız edip, kötülükleriniz ile yüzleşmenizi sağlamaya devam edeceğiz” diyen Gülmez, “Yaratmaya çalıştığınız makul kadınlar olmayacağız evlerimizde iş yerlerimizde sosyal ve siyasal bütün alanlarda erkek egemen sisteminize karşı mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Aylin Sözen’in, Selda Taş’ın, Vesile Dönmez’in ve katledilen bütün kadınların hesabı soruluncaya ve kadına yönelik işlenen her türlü suç için caydırıcı yasalar çıkarılıp cezalar uygulanıncaya kadar örgütlü mücadelemizi büyüterek alanlarda olmaya devam edeceğiz” diye belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here