Las Tesis dansına ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ cezası

0
133

Las Tesis dansı nedeniyle mahkeme, CHP Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir’e ‘Cumhurbaşkanı’na hakaretten’ 11 ay 20 gün hapis cezası verdi 

Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için Şili’de başlayıp dünyaya yayılan Las Tesis dansını yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)  Aydın Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir’e “Cumhurbaşkanı’na hakaretten” 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

CHP Aydın İl Örgütü’nün geçen yıl 9 Şubat’ta düzenlediği kongrede partili kadınlar, şiddet, taciz ve cinayetlere tepki olarak Şili’de başlayıp dünyaya yayılan ‘Las Tesis’ dansını yapmıştı. Dansı, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” olarak değerlendiren mahkeme, CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Özdemir’e 11 ay 20 gün hapis cezası verdi.

Herkes yargılanıyor

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, ceza sonrasında yaptığı açıklamada şarkının sözlerinin enternasyonal olduğunu, düşünce ve eleştiri özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek karara tepki gösterdi. Aylin Nazlıaka, “Büyün dünya kadınlarının şiddete karşı dans etmesi yargılanıyor. Burada bir hakaret yoktur burada kadın haklarına yönelik yaşam hakkı savunması vardır. Evet bir eleştiri vardır ama iktidarın da eleştiriye açık olması zorunluluğu vardır” dedi.

“Susmayacağız, sinmeyeceğiz, korkmayacağız. Sesimiz daha da gür çıkacak” diyen Nazlıaka, “Bizler dayanışma, örgütlenme, kazanılmış haklarımıza sahip çıkma ve eşit yaşam talebimizden asla geri adım atmayacağız. Hiçbir kız kardeşimizin feryadı havada asılı kalmasın diye, hiçbir kardeşimizin kirpiğini yere düşmesin diye mücadelemizi günden güne büyüteceğiz. Sözümüz söz: 2021 yılı kadın cinayetleriyle değil, kadın dayanışmasıyla anılan bir yıl olacak ve bu dayanışma, ilk seçimlerde sizi sandığa gömecek” diyerek sözlerini sonlandırdı.

AYDIN

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here