Yazar Erol Toy yaşamını yitirdi

0
84

Öykü, roman, deneme ve eleştiri yazarı, gazetemizin ve Cumhuriyet Kitapları’nın bilge ismi Erol Toy, (85) hayatını kaybetti. Toy’un ölümünü kızı Ayşe Toy, sosyal medya hesabından duyurdu.

Toy yaptığı açıklamada, “Canım babam, yazar Erol Toy, uzun bir hastalığının sonunda yanımızdan ayrıldı, acımız tarifsiz. Babacım, merak etme, ömrün boyunca kaleminle anlatmak ve korumak için mücadele ettiğin laik Cumhuriyet bize emanet artık. Fikirlerin ölümsüz, huzur içinde uyu” ifadelerini kullandı.

İLK ÖYKÜSÜ ÇINAR DERGİSİ’NDE YAYIMLANDI

Erol Toy, 1936 yılında Alaşehir Manisa’da dünyaya geldi. İlk öyküsü 1952 yılında Çınar dergisinde yayımlandı. Romanlarında Türkiye’nin toplumsal, ekonomik ve politik sorunlarını işledi.

Bank-İş Sendikası’nın kurucuları arasında yer alarak sendika yaşamına adım attı. Toplumcu gerçekçi ekolünü benimseyen yazar, 1974 yılında yayımlanan ve Vehbi Koç’un yaşam-öyküsünün anlatıldığı öne sürülen ‘İmparator’ adlı romanıyla adını duyurdu. Gazetemizde yazıları yayımlanan, Cumhuriyet Kitapları yazarı Toy’un iki ciltlik ‘Azap Ortakları’ kitabı yankı uyandırmıştı.

Öykü, roman, deneme ve eleştiri yazılarının dışında sahnelenmiş tiyatro oyunları da bulunan Erol Toy, 1962 Ali Naci Karacan üçüncülük ödülü sahibidir.

KİTAPLARI

Toprak Acıkınca

Acı Para

Azap Ortakları

İmparator

Kördüğüm

Son Seçim

Gözbağı

Doruktaki Adam

Kuzgunlar ve Leşler

Zor Oyunu

Kilittaşı

Yitik Ülkü Cilt :1

Pir sultan Abdal

Parti Pehlivan

Meddah

İzmir’in İçinde

İpteki

Altın Saray

Fareler Cumhuriyeti

Son Çağrı

Avcı Kekliği

Arinna’nın Gölgesi

Aydınımız İnsanımız Devletimiz

Yitik Ülkü Cilt -2

Yitik Ülkü Cilt -3

Türk Gerilla Tarihi

O’na Katılmak

Bal Tutanlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here