CHP’li vekillerden ‘Alevi köyüne okul yaptırmam’ diyen müdüre tepki

0
89

Elazığ’ın merkeze bağlı Uzuntarla Köyü’nde bulunan bir köy okulunun ihaleye gidilmesine rağmen yeniden yapımının Milli Eğitim Müdürü tarafından ‘Alevi köyüne okul yaptırmam’ denilerek engellendiği iddiası tepki çekmeye devam ediyor. CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu ve Murat Emir, “Yapılan hukuken suçtur. Bir nefret suçu işlenmiştir. O müdür derhal görevden alınıp yargılanmalıdır” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Elazığ’ın merkeze bağlı Uzuntarla Köyü’nde bulunan bir köy okulu, 2020 yılında yatırım programına girdi. Ancak kentte meydana gelen depremin ardından okulun ağır hasar aldığı söylenerek yıkımına karar verildi. Okulunun tekrar yapımı için TOKİ tarafından ihalesi yapıldı. Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk tarafından okulun yapımın engellenmeye çalışıldığı öne sürüldü. Uzuntarla köyü muhtarı Ali Özarslan, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk’ün ‘Alevi köyüne okul yaptırmam’ dediğini iddia etti.

Yaşanan bu olaya tepkiler çığ gibi büyürken bir itiraz da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekillerinden geldi. PİRHA‘ya konuşan CHP’li vekiller bu yapılanın en başta insan haklarına aykırı olduğunu belirterek, Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk’ün bir an önce görevden alınarak, yargılanması gerektiğini vurguladılar.

“BU KARDEŞLİĞE, BARIŞA, HUZURA, MUTLULUĞA, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE AYKIRIDIR”

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker bu bakış açısının sorunlu olduğunu eğitimin herkesin hakkı olduğunu söyleyerek, “İktidar Alevi köylerine okul yaptırmama meselesi dışında tüm köy okullarını kapatmaya çalışıyor. Bütün köylerin eğitim hakkı aslında ellerinden alınıyor. Ama bu olayda özellikle Alevi köyü olduğundan da bahisle okul yaptırmamayı söz konusu etmesi kabul edilemez. Milli Eğitim Müdürü görevinden alınmalıdır. Böyle bir ayrımcılığı hiç kimse hak etmiyor” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise, yapılanın anayasal bir nefret suçu olduğunu dile getirerek şunları ifade etti:

“Bu bir nefret suçudur. Bu bir ayrımcılıktır. Anayasadaki eşitlik maddesine aykırıdır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırıdır. Anayasayı ihlal suçu işlemiştir bu müdür. Bu durumda kimsenin şikayeti beklenmeksizin savcıların harekete geçmesi ve işlem başlatılması gerekiyor. Derhal görevden alınması, soruşturma başlatılması ve cezalandırılması gerekiyor. Şu dakika itibarıyla meslekten men edilmesi gerekiyor. Bu kişinin yaptığı bu toplumu ayrıştıran, toplumu ötekileştiren, toplumu bölen bir eylemdir. Bu kardeşliğe, barışa, huzura, mutluluğa, hukukun üstünlüğüne aykırı bir durumdur ve her türlü kötülüğü körükler. Milli Eğitim Bakanı bir açıklama yapmalı ve bu kişiyi görevden almalıdır.”

“BÜTÜN KAMUSAL ALANLARDA ALEVİLERE YÖNELİK AYRIMCILIK YAPILIYOR”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, Türkiye’de hayatın her alanında Alevilere yönelik ayrımcılık yapıldığını vurgulayarak, şunları aktardı:

“Türkiye’de Alevi inancına mensup yurttaşlarımıza karşı kamu hizmetine girmede, yükselmede, kamusal hizmetlerden yararlanmada bir ayrımcılık yapılıyor. Bunu birçok kez parlamentoda ifade ettim. İnsanların inancına göre ayrımcılığa maruz kalması, Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde Alevi yurttaşlarımızın üzerinde çok belirgin hale geldi. Bütün kamusal alanlarda altını çizerek söylüyorum; kamu hizmetine girmede ve kamu hizmetinde yükselmede görünen hiçbir alanda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidarı döneminde, Alevi inancına mensup yurttaşlarımız etkin yerlerde olamadılar. Bunun liyakatle bir alakası yok, siyasal bir tercih nedeniyle oldu.

Alevi yurttaşlarımızın yaşadığı kırsal alanlardaki köylere götürülen hizmetler bakımından da bu böyle. Bu konuda belirgin ve kamuoyuna yansıyan çok gerçekçi bilgilerde var. Bunlar üzerine şimdi ise Elazığ’da Milli Eğitim Müdürü’nün söylediği iddia edilen sözler var. Kendisi öyle olmadığını ifade ediyor, bu konuda açıklama yapması gereken Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Milli Eğitim Bakanlığı bu ağır iddianın gerçek olup olmadığını araştırmak ve soruşturmak zorundadır. Ayrıca bu iddialardan sonra da her ne olursa olsun Elazığ’da o köye mutlaka okulun yapılması gerekir. Türkiye’de her yatırım doğru yapılıyor da bir köye okul yapılması mı yanlış yatırım oluyor? Bu iddia yanlış olsa dahi o köye okulun yapılması gerekli.”

“SON DÖNEMDE ÖZELLİKLE YERELLERDE BU TÜR AYRIMCILIKLAR YAPILIYOR”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Alevi yurttaşların birçok alanda eşitsizliğe maruz kaldığını belirterek, “Bu söz doğru ise durum son derece vahim. Böyle bir kişinin bir dakika bile bu görevde bulunmaması gerekir.  Tabi diğer yandan bu bir devlet politikası. Özellikle AKP Hükümeti sırasında Alevilere dönük olarak birçok ayrımcılığın ve eşitsizliğin yapıldığını zaten biliyoruz ve özelliklede bu yerel kamu yöneticilerden son derece yaygın bir biçimde yapılıyor. Buda o örneklerden biri. Böylesine bir ayrımcılığı yapan ve bunu söylemekten çekinmeyen bir anlayışın orada bir dakika bile oturmaması gerekir” diye konuştu.

Melis CİDDİOĞLU-Pınar AKYÜZ/PİRHA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here