İzmir Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde İbrahim Kaypakkaya anıldı

0
141

Halkların Demokratik Partisi Musa Piroğlununda Katıldığı açıklamayı Basın açıklamasını okuya  Hasan Benli şunları kaydetti;


Bu Çelik Aldığı Suyu Unutmayacak

Mayıs Şehitleri Ölümsüzdür.

Korona virüs pandemisi sürecinden geçtiğimiz bugünlerde rant hırsıyla gözleri dönmüş bir avuç sermayedar ve onların uşağı olan devletlerin, halkın sırtından zenginliklerine zenginlik katması devam ederken işçilerin, emekçilerin, gençlerin ve kadınların korona virüsle, açlıkla ve ölümle mücadelesi sürüyor. Fabrikalarda, evlerde, sokaklarda bizler sadece korona virüsle değil, mevcut sömürücü ve erkek egemen sistemin tehdidiyle yüz yüzeyiz. Mevcut sistemin bu süreçten ezilenler arasındaki birlikteliği yok etmek üzere yalnızlaştırma ve bireyselleştirme politikalarını had safhaya çıkararak yararlandığını düşündüğümüzde var olan tehdit bir virüsten daha fazlası! Böyle bir sürecin içerisinden geçerken Mayıs ayı şehitlerini anmak, onların mücadelelerini yükseltmekle; doğru bir politik-pratik hat örmekle mümkün. Mayıs ayında yıldızlaşanlarımızın bize bıraktığı mirastan öğrenerek, üzerine katarak ezilenlerin birlikte mücadelesini büyütebiliriz.

Bugün Mayıs ayında yıldızlara uğurladıklarımızı anmak için buradayız, İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Dörtler, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Arslan, Sinan Cemgil, Leyla Qasım, Ulaş Bayraktaroğlu, Hasan Ocak… Her biri yüreklerinde bir yangınla girdiler bu yola. O yangını harlama görevini ise bizlere, yoldaşlarına bıraktılar.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, işkence hanelerde ser verip sır vermeme geleneğini başlatalı 48 yıl oldu. Aradan geçen yarım asra yakın zaman diliminin ardından Kaypakkayatoplumun bütün katmanlarında yaşanan direnişlerde büyüttüğü politik devrimciliğiyle bilincimizi aydınlatmaya devam ediyor. Kaypakkaya’nın kendi deyimiyle, 68 gençlik hareketinden doğan düşünceleri ve de pratiği kendisinden sonrakilere örnek oluşturmaya devam etmektedir. Kaypakkaya’nındevrimciliğindeki sadeliği ve yalınlığı direniş geleneği yaratırken esasta onu ortaya koyduğu tezlerle anmak; yaşadığı dönemde Türkiye Devrimci Hareketi’nde yarattığı kopuşu anlamak gerekiyor. Kemalizmin faşist karakterini ortaya netlikle koyan Kaypakkaya, Kürt Ulusal Mücadelesi’ne ilişkin ifade ettikleri ile Türkiye Devrimci Hareketinde önemli bir sıçrama yaratmıştır.

Enternasyonal devrimci Haki Karer, bu topraklarda faşizmin kalbine saplanmış bir hançerdir. O mücadelesi ve şovenizme karşı duruşu ile enternasyonal mücadeleyi, Kürt Özgürlük Mücadelesi’ni ileriye taşıyan en önemli mihenk taşlarındandır. TC devletinin ezilenler arasına serptiği nifak tohumlarına karşı Türk kimliği ile Kürt Özgürlük Mücadelesi’nde yer alarak karşı koymuş; ezen kimliğini reddetmiştir. Bugün onun mücadele çizgisi ile farklı ulustan devrimciler Kürt halkının özgürlük mücadelesi için direniyorlar; devrim mücadelesini büyütüyorlar.

Kawa’dan devraldıkları direniş ateşleriyle 4 yurtsever; Eşref Anyık, Ferhat Kurtay, Necmi Öner ve Mahmut Zengin hapishanelerdeki direniş geleneğinin yükselticileri olarak özgürlük mücadelesinin mihenk taşlarındandır. Bugün ülkenin dört bir yanında devrim mücadelesi yolunda tutsak düşenlerimiz onlardan aldıkları direniş ruhu ile teslimiyeti reddediyorlar; direnişi yaşamlarına işliyorlar. Dörtler’in bize bıraktığı, koşullara boyun eğmemek; koşulları devrimci mücadelenin lehine çevirmek olmuştur.

 

Gençliğin militan ruhunun simgesi Deniz Gezmiş ve yoldaşları, bugün devrimci gençliğin yolunu aydınlatan birer meşaledir. 6 Mayıs 1972’de ölümsüzleşmelerinden bu yana onları katleden devletin anlayışı bugün gençliğe yönelen saldırılarla sürüyor. Buna karşı onlardan devraldığımız mirasıtaşımayı büyütmeyi sürdüreceğiz.

Ulaş Bayraktaroğlu Gezi İsyanı’nın mücadele ruhunu DAIŞ karanlığına karşı sınırların ötesine taşıyan bir devrimci olarak, nerede isyan, nerede devrim kıvılcımı varsa orada olmak, o kıvılcımı harlamak, isyanı büyütmek gerektiğini yaşamında uygulayan bir devrimcidir.

İşkenceye karşı direniş geleneğinin devamcısı olarak Hasan Ocak yoldaş, direnme savaşımızı büyütenlerdendir. İşkencecilerin tarihin çöplüklerine mahkum olmasına karşı Hasan yoldaş tüm ezilenlerin mücadele tarihini ismininakşetmiştir.

Bizler Deniz Gezmiş’ler, Ulaş Bayraktaroğlu, Hasan Ocak, Leyla Qasim, Dörtler, Haki Karer ve Komünist önder İbrahim Kaypakkaya yoldaşları Mayıs ayında olmamız sebebiyle buradan anarken esasta onları anmanın bıraktıkları bayrağı yere düşürmemek ve daha da yükseltmekle mümkün olacağını biliyoruz. Her biri sözleriyle, eylemleriyle, militanlıklarıyla yolumuzu aydınlatmaya; bilincimizi geliştirmeye devam ediyorlar. Bu bilinçle onların iddia ve kararlılıklarını kuşanarak yolumuzu adımlamaya; onların hayalini kurdukları sınıfsız, sömürüsüz ve eşit bir geleceği inşa etme mücadelesine devam edeceğimizi yineliyoruz. Uzun ve zorlu olduğunu bildiğimiz bu yürüyüşte, onların cesareti, cüreti, baş eğmezliği bize güç verecek! Mayıs Şehitleri Ölümsüzdür

 

 

Elif Keleşo / İzmir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here