KCK: Özgürlük Hareketimiz 1 Haziran bilinciyle büyük mücadele vermektedir

0
102

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, 1 Haziran Hamlesi’nin yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı. KCK,  “1 Haziran 2004 hamlesinin 18. yılına giriyoruz. Bu hamlenin başlatılıp geliştirilmesinde rol oynayan tüm şehitlerimizi minnetle saygıyla anıyoruz. Onların özlemleri olan Özgür Kürdistan, Demokratik Ortadoğu’yu geliştirme sözünü yineliyoruz” dedi.

“1 Haziran 2004 Hamlesi 15 Ağustos Hamlesi’nin devamı olduğu gibi bu hamlenin başarıya götürülmesinin de önemli bir aşamasıdır” denilen KCK açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Gerçekleştiği siyasal süreç bu hamleyi tarihsel önemde kılmıştır. Uluslararası komplocuların ve Türk devletinin Özgürlük Hareketinin tasfiye olduğunu düşündüğü ve komplocuların iç uzantıları ile PKK’nin tasfiye edilmek istendiği bir süreçte çok önemli bir hamle olarak gelişmiştir.

Rêber Apo’nun uluslararası komployla esaret altına alınmasından sonra 5 yıl kadar süren ateşkes sürecinde Rêber Apo ve Özgürlük Hareketimiz defalarca Kürt sorununun demokratik temelde çözülmesi için çağrılarda bulundu. Ancak Türk devleti PKK’nin artık mücadele edemeyeceğini, toprağa dökülen savaş baltalarının çürüyeceğini ve bir daha kaldırılamayacağını söylüyordu. Böyle düşünüldüğü için bu süreçte iktidara gelen AKP’nin genel başkanı Tayyip Erdoğan, kendisine Kürt sorunu sorulduğunda düşünmezseniz böyle bir sorun da olmaz, cevabını vermişti. Uluslararası komplocuların uzantıları olan iç tasfiyecilik de yeniden mücadele yürütülmesinin önüne geçmek için partiyi ele geçirme çabası içine girmişti. Ancak Önderlik yeni paradigma temelinde yeni örgüt ve yeni mücadele anlayışını ortaya koyunca tasfiyeciler kaçmaktan başka yol kalmadığını gördüler.

Tasfiyecilerin kaçışıyla birlikte uluslararası komplocuların ve AKP iktidarının hesapları tutmadı. 2004 1 Haziran’ın da gerilla Rêber Apo’nun kadın özgürlükçü ekolojik demokratik toplum paradigması doğrultusunda yeni bir mücadele dönemi başlattı. Dost ve düşman kısa sürede PKK’nin bırakalım tasfiye olmayı; eskisinden daha güçlü ve etkili bir biçimde mücadele geliştirdiğini gördü. Böylece uluslararası komplocuların, soykırımcı sömürgeci Türk devletinin ve Kürt işbirlikçilerinin PKK’yi tasfiye etme saldırısına mücadeleyi yükseltme biçiminde karşılık verilmiş oldu.

1 Haziran 2004’ten bugüne geçen 17 yılda Kürt Özgürlük Hareketi hem büyük bir dönüşüm yaşayarak demokratik sosyalizm çizgisini doğru temellere oturttu, hem de siyasal ve askeri olarak önemli gelişmeler sağladı. Türk devletinin 2014 güzünde Çöktürme Planı hazırlaması ve o günden bugüne kapsamlı saldırılarla Özgürlük Hareketini tasfiye etmeye yönelmesi 1 Haziran Hamlesi’nin yarattığı güçlü siyasal ve askeri kazanımlar nedeniyledir. 1 Haziran Hamlesi sadece bir askeri hamle değildir; aynı zamanda yeni paradigma temelinde geliştirilen toplumsal ve siyasal mücadeledir. Önderlik paradigması ve bu temelde gelişen 1 Haziran Hamlesi’yle birlikte Özgürlük Hareketi ideolojik ve siyasi tıkanma yaşamadığı gibi demokratik sosyalist çizginin de örnek örgütsel yapısı haline gelmiştir.

Bugün Özgürlük Hareketimiz ve gerilla 15 Ağustos ruhu ve 1 Haziran bilinciyle soykırımcı sömürgeci güçlere ve onun uluslararası destekçilerine karşı büyük bir mücadele vermektedir. Zap, Metina ve Avaşin’de gerilla, uluslararası güçlerin desteğini alan Türk devletinin Hareketimize yönelik bu yeni komplo saldırısına karşı tarihi bir direniş yürütmektedir. Kırk gündür sürdürülen direniş Rêber Apo’nun demokratik modernite çizgisinde soykırımcı sömürgecilere büyük darbeler vurmakta, bu saldırılar ne kadar sürerse sürsün sonunda soykırımcı güçlerin yenilgiye uğrayacağını ortaya koymaktadır. Gerillanın bu tarihi direnişini kutluyoruz. Şehit Çiyager’in de vurguladığı gibi Son Muhteşem Olacaktır!

1 Haziran aynı zamanda Gezi Direnişinin de yıl dönümüdür. AKP-MHP faşist iktidarı Türkiye halkları ve emekçileri üzerinde ne kadar baskı yaparsa yapsın Gezi Ruhu da bu iktidarın sonunu getirmede rolünü oynayacaktır. Gezi ruhu bu topraklara ekilmiştir. Kürt halkının özgürlük mücadelesiyle Gezi ruhu mutlaka birleşerek Demokratik Türkiye ve Özgür Kürdistan’ı yaratacaktır.

Türkiye bugün yürütülen kirli savaş politikası ve faşist baskıcı yönetim nedeniyle siyasi, toplumsal, ekonomik ve kültürel olarak çürütülmüştür. Türkiye’nin AKP-MHP faşist iktidarla gideceği tek bir gün kalmamıştır. Her günü halklar üzerinde büyük bir yük haline gelmiş bir iktidar bulunmaktadır. 1 Haziran Hamlesi’yle demokratik modernite çizgisinde yeni bir mücadele dönemi başlatan Kürt Özgürlük Hareketi Gezi Direnişi ruhu ile birleşip harekete geçtiğinde bu iktidarın sonu gelecektir. 

1 Haziran Hamlesi ve Gezi Direnişi şehitlerini bir daha saygıyla anıyor, onların özlemlerinin gerçekleşmesinin yakın olduğunu müjdelemek istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here