Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği Antalya Şubesi Muhabbet Cemi gerçekleştirdi

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği Antalya Şubesi, Muhabbet Cemi gerçekleştirdi. Enel Hakk düşüncesini özünde bulmayan Alevi yolunu ve Alevice yürümekten uzak olduğunu belirten Şah Ahmet Sultan Ocağı Yol hizmetkârı Mehmet Turan, “Çünkü söylediği sözü, yapılan hizmeti, çalınan sazın içindeki hikmeti anlatmadan, anlamadan cem olmaz” dedi.

Abdal Musa Kültür ve Tanıtma Derneği Antalya Şubesi, Muhabbet Cemi gerçekleştirdi. Muhabbet Cemine Şah Ahmet Sultan Ocağı Yol hizmetkârı Mehmet Turan, Hacı Bektaş Veli ocağı yol yürütücüsü Süleyman Demir, Gülçin Akça, Kızıldeli Ocağı Yol Hizmetkârı Mustafa Sazcı, Zakir Mehmet Ali Çaylak, Hayri Aslandoğan ve Aytekin Keskin tarafından yürütüldü.

“ALEVİLİK HAK VE HAKİKATİ ARAMANIN YOLUDUR”

Enel Hakk düşüncesini özünde bulmayan Alevi yolunu ve Alevice yürümekten uzak olduğunu belirten Şah Ahmet Sultan Ocağı Yol hizmetkârı Mehmet Turan, “Söylenen sözün, yapılan hizmetin ve çalınan sazın içindeki hikmeti anlatmadan, anlamadan cem olmaz. Cem sadece çal süpürgeyi, dök suyu, niyaz ile Allah, Allah de ye pilavını git böylece cem olmaz bu sadece göstermelik bir şey olur. Biz de tapınma söz konusu değildir yaptığımız niyaz toprağa olan saygımızın, ona olan sevgimizin ve ondan geldiğimizin ifadesi olan onun kutsallığını ifade eder. On binlerce yıl ötesinden gelen bir çizginin hakkı bulma arayışının adıdır Alevilik. O zaman değişik adlarla adlandırılmış anılmış ama daha sonraki Kızılbaş-Bektaşi yol anlayışı bugün genel olarak Alevilik olarak anlatılmaktadır. Alevilik öyle 1400 yıl önce başlamış kısa bir sürenin ürünü değil, binlerce yıl öncesinin en azından 14000 yıl öncesinin başladığı düşünülen insanın düşüncesinde hakkı hakikati arama yoludur. Bu nedenle bizim yolumuzun adıdır Alevilik. Alevilik bir yoldur, hakk ve hakikati aramanın yoludur” dedi.

12 Hizmet tamamlandıktan sonra zakir Süleyman Demir, Mustafa Sazcı, Mehmet Ali Çaylak, Hayri Aslandoğan ve Aytekin Keskin’in söylediği deyişlerin ardından lokma gülbengi ve lokmaların pay edilmesi ile cem erkanı tamamlandı.

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR