Alevi Bektaşi Federasyonu 10. Olağan Genel Kurulu başladı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) 10. Olağan Genel Kurulu başladı. Kurulun açılış konuşmasını yapan Hüseyin Güzelgül, “Alevi kurumlar arasında samimiyetsizlikler kaldırılmalı. Bireysel hareket etmemeliyiz. Birlik olmalıyız. Hedefler üzerinde birleşip konuşmamız lazım” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) 10. Dönem Olağan Genel Kurulu, Ankara’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın (HBVAKV) salonunda başladı.

Yoğun katılımın olduğu kurula, Alevi örgüt temsilcilerinin yanı sıra meslek örgütleri, siyasi parti temsilcileri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Zeynel Özen, Kemal Peköz, Dilan Dirayet Taşdemir ve Filiz Kerestecioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Ankara il başkanı ve yöneticileri katıldı.

Saat 10:00’da başlayan kurul, Celal Abbas dedenin dualarıyla çerağ uyandırma ve saygı duruşunun ardından söylenen deyişlerle devam etti.

Deyişlerden sonra kurul, divan oluşturulmasıyla devam etti. Divan kuruluna Ali Balkız, Gülser Kaya, Yeşim Kantekin, Fadime Nilgün Karasoy ve Sevim Yalıncakoğlu seçildi.

“ALEVİLERİN SORUNLARINI KONUŞMAK BİLE LÜKS OLDU”

AFV Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül açılış konuşmasını yaptı.

Güzelgül, Türkiye’nin son yılların en karanlık dönemini yaşadığını belirterek, “Alevilerin sorunlarını konuşmak bile lüks oldu. Haktan, hukuktan, kardeşlikten eser kalmadı. Tarihin en büyük ekonomik krizini yaşıyoruz. Doğruyu söyleyen hain ilan ediliyor” dedi.

Demokrasiyi, hukuku onu tanımayanlara bırakmayacaklarının altını çizen Güzelgül, “Eşit yurttaşlığın esas olduğu bir anayasa oluşturulması için çalışacağız. Bu dünyada mazlumların piri Pir Sultan her zaman var olacaktır. Varlığımızdan rahatsız olan bir inanç sistemiyle karşı karşıyayız. Her vatandaşın inanç alanına, yaşam alanına müdahale eden, liyakati hiçe sayan, işsiz kalan gençlerimiz artık okumanın anlamının olmadığını düşünüyor. Dini siyasete alet ediyorlar. Tarikatlara ve cemaatlere her şey teslim ediliyor” diye konuştu.

“ÖZDE GÖNÜL BİRLİĞİNİ SAĞLAMALIYIZ”

Alevi kurumlarının bireysel hareket etmemesi çağrısında bulunan Güzelgül, “Birlik olmalıyız” ifadelerine yer verdi.

Konuşmalarla devam eden Genel Kurul’da İzmir Narlıdere Cemevi Başkanı Mustafa Aslan’ın tek aday olarak girdiği seçim yapılacak. 403 delegenin oy kullanmasının ardından ABF’nin yeni yönetimi resmiyet kazanacak.

PİRHA/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR