‘Cemevlerimiz ve değerlerimize yönelik manipülatif tanımlarını kabul etmiyoruz, kınıyoruz’

0
78

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde Kuşadası’ndaki Davutlar Cemevi’nin haç sembolü ile işaretlenmesinin manipülasyon olduğuna işaret eden HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, “Alevilerin inanç merkezleri olan cemevlerinin çeşitli manipülatif sembollerle tanımlanmasını esefle karşılıyoruz ve bunda sorumluluğu olan kurumları ve kişileri kınıyoruz” dedi.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan haritada camiler ay-yıldız ile gösterilirken Kuşadası’ndaki Davutlar Cemevi haç sembolü ile işaretlenmiş ve duruma tepkiler gelmişti.

Müdürlüğe ait, “parselsorgu.tkgm.gov.tr” adresli siteye girildiğinde harita üzerinde yakın bölgede yer alan camilerin ay yıldız sembolü ile gösterilmesine karşın Davutlar Cemevi’nin haç işaretiyle sisteme kodlandığını hatırlatan Özen, Alevilerin ibadathaneleri ve değerlerine yönelik manipülatif hiçbir tanımlamayı kabul etmediklerini belirtti.

“ESEFLE KARŞILIYOR VE KINIYORUZ”

Alevilerin inanç merkezleri olan cemevlerinin çeşitli manipülatif sembollerle tanımlanmasını esefle karşıladıklarını ve kınadıklarını dile getiren Özen, “Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan haritada Aydın’ın Davutlar semtindeki camilerin “ay yıldız” sembolü ile, Davutlar Cemevi’nin ise “haç” işareti ile sisteme kodlandığı görülmektedir. Civarda bulunan diğer cemevleri de haç işareti ile gösterilmiştir. Sitenin sorgu ekranının sağ alt köşesinde ‘Google’un haritalama metodunun ve Harita Genel Müdürlüğü atlasının kullanıldığı anlaşılmaktadır. Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Harita Genel Müdürlüğü’ne ait olan ve farklı sitelerde yayımlanan “Atlas”a ait haritalarda ise cemevleri “ay yıldız” işareti ile gösterilmiştir Ayrıca buralardaki haritaların yer sembollerine bakıldığında AVM’ler bile birçok işletme ve kurum kendi spesifik sembolleriyle tanımlanırken, Alevilerin inanç merkezleri olan cemevlerinin çeşitli manipülatif sembollerle tanımlanmasını esefle karşılıyoruz ve bunda sorumluluğu olan kurumları ve kişileri kınıyoruz” dedi.

“MANİPÜLATİF HİÇBİR TANIMLAMAYI KABUL ETMİYORUZ”

Özen, Aleviliğin çeşitli inançların sembolleri altında tanımlanamayacak kadar özgün bir inanç olduğunu kaydederek, “Alevilik, çeşitli inanç sembollerinin altında tanımlanmayacak kadar köklü kendine özgü bir inançtır. Cemevlerimize, yaşam biçimlerimize veya değerlerimize manipülatif hiçbir tanımlamayı kabul etmiyoruz. Yüzyıllardır her türlü baskı zulüm ve katliamlara rağmen kendine özgü inancımızla ve değerlerimizle var olduğumuz gibi, bundan sonra da hiçbir egemen anlayışın tahakkümü altında kalmadan farklılıklarımızla beraber var olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

(PİRHA HABER MERKEZİ)

alevidavutlar cemevihaç işaretihdp istanbul milletvekili zeynel özenkuşadası aydınpirhatapu kadastro genel müdürlü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here