Dede Şah’tan külliye tepkisi: Hacı Bektaş Veli Dergahını değiştirmeyi başaramayacaklar.

Post date:

Author:

Category:

Hacı Bektaş Veli Dergâhına asılan ‘külliye’ tabelasına tepki gösteren Ağuçan Ocağı mensuplarından Güzel Şah Dede, “Hacı Bektaş Veli gibi önemli bir değeri kimse değiştiremez, kimse bozamaz. Alevi kurumları ve demokratik kitle örgütleri inanıyorum ki böyle bir şeyi kabul etmeyecektir” diye konuştu.

Ağuçan Ocağı mensuplarından Güzel Şah Dede, Hacı Bektaş Veli Dergâhına asılan ‘külliye’ yazılı tabelayı PİRHA‘ya değerlendirdi.

“Yüzyıllardır bu toplumu asimile etmek için elinden geleni yaptılar” diyen Şah, “Biz asimile olamadık, belki bir kısmımız asimile oldu ama bir türlü yapamadılar, başaramadılar. İmam Hüseyin’in ve Pir Sultan’ın duruşuyla bizim bu duruşumuzu bir türlü bozamadılar ve bozamayacaklar da” diye konuştu.

“BİR GÜN DEVRAN DÖNECEK VE ALEVİLER HAK ETTİĞİ YERE GELECEK”

Şah, Hacı Bektaş Veli Dergahına asılan ‘külliye tabelasına tepki göstererek, “Bugün yapmak istedikleri bir taraftan kendilerini güzel gösterip, sonra da Alevlerin ayağını kaydırmaya çalışmaktır. Çabaları boşadır. Hacı Bektaş Veli gibi önemli bir değeri kimse değiştiremez, kimse bozamaz. Alevi kurumları ve demokratik kitle örgütleri inanıyorum ki böyle bir şeyi kabul etmeyecektir. Biz de kabul etmiyoruz” dedi.

“Bir gün devran dönecek ve Aleviler de hak etmiş olduğu yerlere gelecekler” diye konuşan Dede Güzel Şah, şunları kaydetti:

“Aleviler, hiçbir zaman ikinci sınıf vatandaş olmadılar ve olmayacaklar. Birinci sınıf bir vatandaşız ve laikliğin teminatı olan Alevilik dimdik ayakları üzerinde duracaktır. Buna bütün kalbimle inanıyorum. Hacı Bektaş Veli Dergâhının müze olmasının büyük bir sıkıntı olduğunu her zaman söylüyoruz. Orayı kendi yerlerine çevirmeyi başaramayacaklar.”

Cebrail ARSLAN/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARLAR

spot_img

EN SON EKLENEN YAZILAR