Dertli Divani ve Ali Sizer’in katılımıyla Maraş’ın Çokyaşar köyünde cem yapıldı

Share

PİRHA- Dertli Divani, Ali Sizer ile Mektebi İrfan Zakirleri’nin katıldığı ve ilki Maraş’ın Çokyaşar köyünde yapılan muhabbet ceminde, kültürümüzde her şeyin muhabbetle başladığı ve muhabbetle kavrandığı vurgulandı.

Halk ozanları Dertli Divani, Ali Sizer ve Mektebi İrfan Zakirleri’nin katıldığı muhabbet cemlerinin ilki Maraş’ın Çokyaşar köyünde yapıldı. Maraş Demokratik Dernekler Federasyonu (MARDEF), Paris Alevi Kültür Merkezi (PAK Merkez) ve Pazarcık-Elbistan Halk Evi’nin desteğiyle organize edilen muhabbet cemine halkın yoğun katılımı dikkat çekti.

“MUHABBET KAPININ KİLİDİDİR”

Dertli Divani ve Adıyaman’daki canlarla birlikte muhabbetlerini ve yola olan ikrarlarını tazelemek için Maraş köylerine geldiklerini belirten halk ozanı Ali Sizer, “El ele el Hakk’a düsturuyla güzel dostlar bir araya gelmişler. Biz de Alikot Baba’nın, Elif Ana’nın yaktığı çerağın ışığında kalabilmek için, bunların nurundan nasiplenebilmek için buradayız. Sizleri de bekliyoruz. Gelin ki yolumuz yerini bulsun. Gelin ki itikatımız itikat olsun” dedi.

Muhabbet ceminin açılışında bir konuşma yapan Dertli Divani ise şunları söyledi:

“Bu kültürün sürdürücüsü olan canlar olarak bu muhabbet, bu erkân, sizin talebiniz üzerine bugün burada yapılıyor. Öncelikle yapacağımız cemin içeriğine dair bir muhabbet kapısı açalım. Kapı nedir, muhabbet nedir diyeceksiniz. Nasıl ki her evin, her binanın bir kapısı var, bizim öğretimizin, yolumuzun, inancımızın ve inandığımız değerlerin de ne olduğunu anlayabilmemiz için eşikten içeriye girmemiz gerekiyor. Yani bir kapı gerekiyor. İşte o kapının kilidi muhabbettir. Her şey muhabbetle başlıyor ve muhabbetle kavranıyor.”

“KAİNATIN SIRLARI ANCAK MUHABBETLE ANLAŞILIR”

Konuşmasında muhabbetin insandan başka bir yerde aranamayacağını belirten ve halk ozanlarının muhabbetle ilgili deyişlerinden dizeler okuyan Dertli Divani, 18. yüzyıl Alevi ozanlarından Genç Abdal’ın bir deyişini şöyle tercüme etti:

“Ey kardeşim. Hakkın cemali muhabbetle perdelendi, sırlandı. Hakkın bilgi hazinesinde evrenin, kainatın keşfedilmeye muhtaç olan sırları da ancak muhabbetle anlaşılır ve bilinir olur.”

Daha sonra muhabbet cem erkanının yürütülmesiyle devam etti.

PİRHA/MARAŞ

EN SON EKLENENLER