DFG: Suç işlemekten vazgeçin, gazetecileri serbest bırakın!

PİRHA- Gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren DFG, “Suç işlemekten vazgeçin gazetecileri serbest bırakın” çağrısı yaptı. 

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), İzmir’de 5 gazetecinin gözaltına alınmasına tepki göstererek gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını istedi. DFG konuya ilişkin “Suç işlemekten vazgeçin ve arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın” çağrısıyla yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Semra Turan, Delal Akyüz ve Tolga Güney, JINNEWS muhabiri Melike Aydın ile Gazete Duvar muhabiri Cihan Başakçıoğlu, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) basın çalışanı Fatma Funda Akbulut’un gözaltına alındığı hatırlatıldı.

“GAZETECİLER BU YÖNTEMLERLE DURDURULAMAZ”

Gözaltına alınan gazetecilerin TEM Şube’de tutulduğu ve dosyalarında 24 saatlik kısıtlılık kararının olduğu anımsatılan açıklamada, “Dosyada kısıtlılık kararı olduğu için gazetecilerin neden gözaltına alındığını bilmiyoruz. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, arkadaşlarımız gazetecilik yaptığı için bu muameleye maruz kalmıştır. Bu son operasyondan da anlaşılacağı üzere gazetecilere dönük baskılar artırılarak devam ettirilmek isteniyor. Halka haber ulaştırmakla yükümlü gazeteciler susturulmak isteniyor. Amaç toplumda hakikati haykıran, ses yükselten, yazan, çizen, anlatan kesimleri etkisizleştirmek ve toplumu karanlığa gömmektir. Ancak gerçekleri anlatan gazeteciler bu tarz yönelimlerle durdurulamaz, onurlu gazeteciler hakikat peşinde koşmaya devam edecektir” denildi.

(HABER MERKEZİ)

EN SON EKLENENLER