‘Elektriğimizi kesenler utansın, cemevine gelen faturaları hiçbir şekilde ödemeyeceğiz’

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Geçtiğimiz günlerde elektriği kesilen, bir gün sonra ise elektriği tekrar bağlanan AKD Bursa Ataevler Şubesi’nin Başkanı Nesimi Haydar Üçlertoprağı, cemevine gelen elektrik faturalarını hiçbir şekilde ödemeyeceklerini söyledi. Üçlertoprağı, “Elektriğimizi kesenler utansın. Vali bey, elektriğin açtırılma talimatını kendisinin verdiğini söyledi. Kimseye teşekkür borcumuz yok. Ama hakkımız olanı bize verdiklerinde bunu lütuf olarak kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Bursa Ataevler Şubesi‘nin geçtiğimiz günlerde elektriği kesilmiş, bir gün sonra ise tekrar açılmıştı. Cemevlerinin ‘ibadethane’ statüsünde faturalandırılmasına tepki gösteren Aleviler, faturaları ödememe kararı almıştı. Alevi Kültür Dernekleri Bursa Ataevler Şubesi Başkanı Nesimi Haydar Üçlertoprağı konuya ilişkin PİRHA‘ya açıklamalarda bulundu.

Binada iki elektrik sayacının olduğunu belirten Üçlertoprağı, “Dernek faaliyetleri için kullandığımız o sayacın faturasını öderiz. İbadethane olarak kullanılan yerin elektrik faturasını ise ödemeyeceğiz. Burası mesken değil, ibadethanemizdir. Cem yapılan yer, morg ile lokmaları pay ettiğimiz bölüm aydınlanıyor. Buraya ait faturaları hiçbir şekilde ödemeyeceğiz” dedi.

“ELEKTRİĞİMİZİ KESENLER UTANSIN”

Üçlertoprağı, 30 Mart günü cemevinin elektriğinin kesildiğini kaydederken, “‘Elektriğimizi açın’ diye hiçbir yere müracaat etmedik. Elektriği kesmeye gelenlere kesmeyin de demedik. Çünkü bu bizim en doğal hakkımız. Kesenler utansın. 31 Mart günü sabahı da birilerinin talimatı üzerine elektriğimiz açıldı. Daha önce vali beyin bize gerçekleştirdiği bir ziyareti vardı. Biz de iade-i ziyaret için kendisinden randevu almıştık. Gittiğimizde de elektriğin açtırılma talimatının kendisinin verdiğini söyledi. Bu konu için vali beye teşekkür etmiyoruz. Bu bizim en doğal hakkımız” ifadelerini kullandı.

“CEMEVİMİZE GELEN FATURALARI HİÇBİR ŞEKİLDE ÖDEMEYECEĞİZ”

“Biz de bu ülkenin eşit yurttaşlarıyız” diyen Üçlertoprağı, cemevlerine gelen elektrik faturalarını hiçbir şekilde ödemeyeceklerini söyledi. Üçlertoprağı şöyle devam etti:

“Cami, kilise, sinagog, havra yani tüm ibadethaneleri aydınlatma anlamında elektrik veriliyorsa, burası da bizim ibadethanemizdir. Biz de bu ülkenin eşit yurttaşlarıyız. Her türlü sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Bu ülkenin asli unsuruyuz. Herkese nasıl yaklaşılıyorsa bize de öyle yaklaşılmalı. Elektrik faturalarını ödememeye devam edeceğiz. Dernek ile ilgili başka bir elektrik sayacımız daha var. Dernek faaliyetleri için kullandığımız o sayacın faturasını öderiz. İbadethane olarak kullanılan yerin elektrik faturasını ise ödemeyeceğiz. Genel merkezimizin bu konudaki tavrı da net. Burası mesken değil, ibadethanemizdir. Cem yapılan yer, morg ile lokmaları pay ettiğimiz bölüm aydınlanıyor. Buraya ait faturaları hiçbir şekilde ödemeyeceğiz. Eşit yurttaşlık noktasında baktığımızda bu karardan kesinlikle dönmeyeceğiz. Bu bir isyan değil, haklı bir talebimizdir.”

“HAKKIMIZ OLANI VERDİKLERİ İÇİN KİMSEYE TEŞEKKÜR ETMEYİZ”

Cemevinin kesilen elektriğinin açılması için Bursa Valisi’nin, dağıtım şirketine talimat verdiğini ifade eden Üçlertoprağı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kimseye teşekkür borcumuz yok. Bizim olmayan bir şeyi bize verirlerse teşekkür ederiz. Ama hakkımız olanı bize verdiklerinde bunu lütuf olarak kabul etmiyoruz. Fakat valinin normalde bize yaklaşımı iyi. Diyaloğumuz iyi. Sorunlarımız olduğunda dernek olarak ziyaret ediyoruz. Samimi yaklaşıyor. Devletle diyalog kurmaktan, sorunlarımızı tartışmaktan hiçbir zaman geri durmayacağız.”

PİRHA / BURSA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR