EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

KCDP davasında adliye önündeki kadınlar gözaltına alındı

PİRHA- Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan kapatma davası başlamadan önce adliyeye girmek isteyen kadınlara polis müdahale etti. Darp edilen kadınlar gözaltına alındı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız...

Fadime Türkyılmaz’dan katliam davasına çağrı: İnsanlık suçunda zamanaşımı olmaz

PİRHA-Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mamak Şube Başkanı Fadime Türkyılmaz 14 Eylül’de görülecek olan Sivas Katliamı Davasına çağrıda bulundu. Türkyılmaz, “İnsanlık suçunda zamanaşımı olmaz...

Helikopter davası 3. yılında: Yargılanmayan askerler hala görevde

PİRHA- Van’da iki köylünün helikopterden atılmasını belgelerle kanıtlayan Gazeteci Cemil Uğur, aradan 3 yıl geçmesine rağmen hala hiçbir askerin yargılanmadığını vurguladı. Uğur, CHP Milletvekili...

Gülistan Doku nerede? 1347 gündür kayıp!

 Paylaş PİRHA-Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan, 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. Dört bir tarafı...

‘ÇEDES ile kindar ve dindar nesillerin adımları atılıyor’

PİRHA-“Laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık” talebi ile İzmir’de yapılacak miting öncesi Eskişehir’de basın açıklaması düzenlendi. Okullara imam atama projesinin tehlikelerine dikkat çekilerek,...

Pertek Belediyesi’nin takasla fazladan yer vermesine tepki: Bu kararı kimlerle, nasıl aldınız?

PİRHA-Pertek Belediyesi’nin, belediye mülkünden fazladan 70 bin metrekare yeri özel şahıslara vermesine tepki gösteren HDP, Yeşil Sol Parti, EMEP, Pertekliler Derneği ve TÜMKÖY-SEN konuya...

Eleştirilerin odağındaki üç isimden açıklama: Biz de insanız, eksiğimiz, hatamız olduysa af ola.

Geçen hafta Isparta Cemevinin açılışı sırasında PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan konuşurken provokasyon yapan Isparta Belediye Başkanı’nın saldırısı karşısında sessiz kaldıkları görülen ve dolayısıyla eleştirilen isimlerden Cafer Kaplan, Veli Aydın ve Özkan Lafatan ortak yazılı bir açıklama yaptı. Üç isim, “Biz de insanız, eksiğimiz, hatamız olduysa da af ola. Yolumuzun düsturu gereği, bu müşkülü Meydan’a taşımayı talep ediyoruz! Yol ne der ise, Allah eyvallah” dedi. Isparta Cemevi Başkanı Sabriye Aydın’dan ise henüz bir açıklama gelmedi. 

Isparta’da 25 Eylül Cumartesi günü cemevi açılışında AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in yaptığı provokasyonun yankıları sürüyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ı Diyaneti eleştirdiği için kürsüden indirmeye çalışan ve Alevi toplumunu aşağılayan tavrı nedeniyle Isparta Belediye Başkanı tepkilerin odağında oldu.

Ancak belediye başkanın saygısızlığına rağmen Gani Kaplan’ın yanında değil belediye başkanının yanında duran Isparta Cemevi Başkanı Sabriye Aydın ile saldırı karşısında sessiz kaldığı görülen Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) İnanç Kurulu Başkanı Cafer Kaplan Dede, Veli Aydın ve Özkan Lafatan’a da eleştiriler yöneltildi, hatta istifaya çağrıldılar.

AKP’li Belediye Başkanı’nın kürsüye saldırıp, PSAKD Başkanı Gani Kaplan’ın sözünü kesmesinin ardından cemevinin açılışının yapılması, kurdele kesilmesi ve semah dönülmesi tepkileri yükselten gerekçeler oldu.

Bazı yazılı-görsel medyada ve sosyal medyada Alevilerin yoğun eleştirdiği isimlerden Cafer Kaplan, Veli Aydın ve Özkan Lafatan ortak yazılı bir açıklama yaptı.

Cafer Kaplan, Veli Aydın ve Özkan Lafatan açıklamada kendilerine yöneltilen eleştirilere tepki göstererek, bazı kişilerin trollük yaptığını, iç hesaplaşma içinde olduklarını iddia ettiler.

Açıklamada, “Biz de insanız, hata yapabiliriz, eksiğimiz, yanlışımız olabilir. Niyetimizin dışında farklı anlamlar ortaya çıkmıştır. Eksiğimiz, hatamız olduysa da af ola. Sosyal medya üzerinden, kurumumuzun daha fazla yıpratılmaması için, Yolumuzun düsturu gereği, bu müşkülü Meydan’a taşımayı talep ediyoruz! Dar Meydanın’da Cem erenlerinin huzurunda, özümüzü meydana dökmeye hazırız. Yol ne der ise, Allah eyvallah” ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Dört yıl önce temeli atılan Isparta Cemevi’nin inşaatı bittiğini, almış olduğumuz davetten öğrendik. Isparta’da Cemevi açılışının ilk olması, Isparta’nın konumu açısında önemli olduğu için davet edildiğimiz açılış törenine katıldık.

Açılış konuşmalarının sıralanması konuşmacıların ortak kararı ile alınmıştır.

Açılış töreninde Gani Kaplan Başkanımız hepimizin ortak taleplerini dile getirmiştir: “Cemevleri Alevilerin ibadet yeridir ve yasal statüye kavuşturulmalıdır. Laiklikten bahsedilen bir yerde Diyanet gibi bir kamu kurumunun olması doğru değildir ve kaldırılmalıdır. Laiklik de toplumsal barışın güvencesidir!”

Gani Başkan’ın konuşması esnasında birinin bağırarak sahneye doğru yürüdüğünü gördük. Bu kişinin belediye Başkanı olduğunu, Gani Başkan dahil, sonradan öğrendik. Gani Başkan da bunu röportajında dile getirmiştir.

Aynı anda sivil polislerin, korumaların ve bunlara destek olan bazı üyeler ile Alevi örgütlenmesinin yanında yer alan diğer izleyicilerin de karşı karşıya gelme olasılığını gördük.

Belediye başkanının yerine oturması konusunda program sunucusu Özkan Lafatan’ın çabası oldu. Ayrıca kürsü önünde durarak, Sayın Gani Kaplan’ın konuşmasının engellenmesine karşı çaba sarfetti.

Kürsüden indirilip, konuşması engellenmek istenen Gani Başkan’ın o anda sessiz bekleyişini gören Özkan Lafatan, mikrofonun sesini tekrar açtırarak, başkanın konuşmasını tamamlaması ve son sözü söylemesi niyetiyle “lütfen son sözü söyleyin” terkininde bulunmuştur. Buna Gani Başkan da şahittir.

Konuşmasını tamamladıktan sonra kürsüden ayrılan Gani Başkan’dan sonra sırasıyla davet edilen Sayın Ercan Geçmez ve Sayın Celal Fırat da kürsüye çıkmadılar ve “Kürsü özgürlüğünün olmadığı bir yerde biz de konuşmayız. Protesto ediyoruz. Gani başkanımızın arkasındayız.” dediler.

Özkan Lafatan kürsüden “Müşkülümüz ve dertlerimiz var, bunu da buradan ifade edeceğiz” diye ifade etmiştir.

Gani Kaplan Başkanımızın söylemlerinin hepimizin söylemi olduğunu hem Isparta Cemevi yöneticilerine, hem de tüm üyelerine ifade ettik. Gani Kaplan Başkanımızın yanında olduğumuzu defalarca dile getirdik.Isparta Cemevi Başkanı ve yöneticilerinin açılış esnasında tutumlarını kınadık ve bizzat cemevi başkanına ve üyelerine söyledik.

“BELEDİYE BAŞKANININ YAPMIŞ OLDUĞU YARDIMI İADE ETMEK GÖREVİMİZDİR”

Belediye başkanının ‘bu betonu ben döktüm ve ben yardım ettim’ sözü hepimizi yaralamıştır. Onun yapmış olduğu yardımı geri iade etmek görevimizdir.

Cemevi açılış töreninin yakından ve uzaktan AABK ile ilgisi yoktur. Tüm konuklar cemevi başkanı tarafından yazılı olarak davet edilmiştir. AABK yöneticileri de aynı şekilde yazılı davet edilmiştir.

Açılış töreninin içeriği, davet edilen konuklar ve program da Cemevi yönetimi tarafından hazırlanmıştır.

Bir gün önce bir araya gelindiğinde, özellikle semahın dışarda dönülmesini Cafer Dede doğru bulmadığını, ‘semahlarımız ibadet yerimiz olan cemevinde olmalıdır’ diye ifade etmiştir.

Lakin tüm bu yaşananlardan sonra Vali’nin ve Belediye Başkanı’nın cemevine gelmelerinden dolayı semah tamamlanmadan sonlandırıldı.Ayrıca Pazar günü yapılması planlanan cem erkânı da, canların kurban adakları olmasına rağmen iptal edilmiştir.

TEPKİ GÖSTERENLERE TROL SUÇLAMASI

Orada olmayan bazı sosyal medya kullanıcılarının saldırı ve hakaretlerini kabul etmiyoruz! Isparta’nın konumu ve mevcut durumunu yaşamayanların, ütopik görüş beyan etmeleri, bazı trollerin, iç hesaplardan kaynaklı saldırı ve eleştirilerini haksız buluyoruz!

İsmi geçen yöneticiler olarak yaklaşık 30 yıldır her koşulda kurumumuza hizmet veriyoruz. Sadece Isparta’da değil, Türkiye’de tüm organize edilen Sivas, Çorum, Maraş, Gazi katliamlarının anmalarına defalarca katılan yöneticileriz. Katıldığımız anma etkinliklerinde söylediklerimiz, kendi sosyal medya hesaplarımızda yaptığımız açıklamalar ortadadır.Bir kez bile olsun Sivas, Çorum, Maraş’a gelmeyenlerin, sahte isim ve sosyal medya hesapları üzerinden bir fırsatı değerlendirir gibi, bizlere yapılan haksız eleştirileri ve linç politikalarını ısrarla devam ettirenleri, toplumumuzun takdirine bırakıyoruz!

“BİZ DE İNSANIZ HATA YAPABİLİRİZ; EKSİĞİMİZ, HATAMIZ OLDUYSA AF OLA” 

Ayrıca açılışa katılan Türkiye’deki kurum başkanlarımızın açıklamaları ortadadır. Açıklamalarında “Ortam o kadar gergindi ki, yapılacak en küçük bir tutumla geçmiş yıllarda olduğu gibi, çok kötü sonuçlar doğabilirdi.”Kurum başkanlarımızın bu hassasiyetleri göz önünde bulundurulmalıdır ve doğru, vicdanlı analizlerle yaşananlar değerlendirilmelidir.

Ancak biz de insanız, hata yapabiliriz, eksiğimiz, yanlışımız olabilir. Niyetimizin dışında farklı anlamlar ortaya çıkmıştır. Eksiğimiz, hatamız olduysa da af ola.

Hakaret ve linç dışında yapılan eleştirilere de saygı duyuyoruz.Bu yaşananlardan ders çıkararak , geleceğe yönelik yeni metodlar geliştirmeliyiz.

“MÜŞKÜLÜ MEYDANA TAŞIMAYI TALEP EDİYORUZ”

Sosyal medya üzerinden, kurumumuzun daha fazla yıpratılmaması için, Yolumuzun düsturu gereği, bu müşkülü Meydan’a taşımayı talep ediyoruz!Dar Meydanın’da Cem erenlerinin huzurunda, özümüzü meydana dökmeye hazırız.Yol ne der ise, Allah eyvallah. Saygılarımızla.”

(HABER MERKEZİ)

İLGİLİ HABERLER

> Diyanet’i eleştiren Kaplan’a, AKP’li Belediye Başkanı’ndan hadsiz müdahale-VİDEO> Alevilerden AKP’li Belediye Başkanı’na sert tepki: Bu kadar mı tahammülsüzsünüz?> Gani Kaplan: Aleviler için zulüm olan Diyanet’i dile getirmekle mükellefiz, geri adım atmayız-VİDEO> 7 Alevi kurumundan Isparta Belediye Başkanı’na istifa çağrısı: Alevi toplumunu aşağıladı, hadsizlik yaptı!> ADFE Genel Başkanı Celal Fırat: Cemevi yönetimi özeleştiri vermek zorundadır-VİDEO> AKP’li Isparta Belediye Başkanı’nın, PSAKD Başkanı’na müdahalesi Meclis gündeminde!

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLENENLER

PSAKD Elbistan Demircilik Cemevinden öğrencilere kırtasiye malzemesi desteği

 PSAKD Elbistan Demircilik Şubesi Cemevi, okula başlayacak öğrencilere yönelik kampanya sonrasında toplanan kırtasiye malzemeleri öğrencilere dağıtıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Demircilik Şubesi Cemevi yeni...

Madımak davası düştü

Zaman aşımı demek katilleri, suçluları korumak, direkt aklamaktır ! Hepinizin bildiği üzere 2 Temmuz 1993 günü Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak için Sivas’a giden aydın...

Ordu’da Alevi köyüne yapılmayan yol nedeniyle eylem!

PİRHA – Ordu’nun Gölköy ilçesinin tek Alevi mahallesi olan Kozören sakinleri, uzun yıllardır yapılmayan yol sebebiyle belediye binası önünde eylem düzenledi. Eylemde açıklama yapan...

Av. Piroğlu: Avukat ordusu ile yola devam edeceğiz

PİRHA–Sivas Katliamı davasının zaman aşımı gerekçesi ile düşürülmesi ardından dosya, bir üst mahkemeye taşınacak. Avukat Özgür Piroğlu, sonraki mahkeme süreci için “Avukat ordusu ile...

Fırat: İnsanlığa karşı suçun tam bir tanımı varsa o da Madımak Katliamıdır

PİRHA-Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, Sivas Madımak katliamı davasının zamanaşımı kararı ile düşürülmesine ilişkin araştırma önergesi verdi. Fırat, sunduğu önergede davanın neden...

Sebahat Tuncel: Aleviler, hak ve özgürlükleri için örgütlü mücadeleyi büyütmeli

PİRHA- HDP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, Türkiye’de Alevi inancına yönelik baskı, asimilasyon ve inkâr politikalarını eleştirerek, Alevilerin hak ve özgürlüklerinin tanınması konusunda...

KCDP davasında adliye önündeki kadınlar gözaltına alındı

PİRHA- Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na açılan kapatma davası başlamadan önce adliyeye girmek isteyen kadınlara polis müdahale etti. Darp edilen kadınlar gözaltına alındı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız...

Fadime Türkyılmaz’dan katliam davasına çağrı: İnsanlık suçunda zamanaşımı olmaz

PİRHA-Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mamak Şube Başkanı Fadime Türkyılmaz 14 Eylül’de görülecek olan Sivas Katliamı Davasına çağrıda bulundu. Türkyılmaz, “İnsanlık suçunda zamanaşımı olmaz...

Helikopter davası 3. yılında: Yargılanmayan askerler hala görevde

PİRHA- Van’da iki köylünün helikopterden atılmasını belgelerle kanıtlayan Gazeteci Cemil Uğur, aradan 3 yıl geçmesine rağmen hala hiçbir askerin yargılanmadığını vurguladı. Uğur, CHP Milletvekili...

Gülistan Doku nerede? 1347 gündür kayıp!

 Paylaş PİRHA-Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan, 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamıyor. Dört bir tarafı...