Erçe: Asimilasyon politikasını kutsallarımız üzerinden yapmaya çalışıyorlar

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

AKP hükümeti tarafından 400 Alevi gencinin ‘Hacıbektaş Gençlik Kampı’ ve 300 dedenin ise Kerbela’ya götürülme programlarına tepki gösteren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, “Devlet, her dönem farklı biçimlerde olsa da asimilasyon politikalarından vazgeçmiyor. Bu programın benzerlerini defalarca gördük ama bu kadar kapsamlı ve organize bir asimilasyon politikasıyla yeni karşılaşıyoruz” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Cuma Erçe, İçişleri Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 400 Alevi genci için Ağustos ayında yapılacağı duyurulan “Hacıbektaş Gençlik Kampı” ile 300 dedenin Aralık ayında Kerbela’ya götürülme programına ilişkin PİRHA‘ya konuştu.

“BU KADAR ORGANİZE BİR ASİMİLASYON POLİTİKASIYLA İLK KEZ KARŞILAŞIYORUZ”

Devletin Aleviler üzerinde uyguladığı asimilasyon politikalarına yeni araçlarla devam ettiğini belirten PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, “Devlet, her dönem farklı biçimlerde olsa da asimilasyon politikalarından vazgeçmiyor. Bunun en yeni örneği ağustos ayında Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı’nın bulunduğu yerde Alevi gençlere yönelik yapmayı düşündüğü kamptır. 400 gencimizi programa dahil etmek için kurumlarımızı ve cemevlerimizi arayarak genç isimlerin kendilerine bildirilmesini istiyorlar. Diğer programları ise Alevi dedelerinden oluşan grubu Kerbela’ya götürmek istiyorlar. Yapılanlar açık ve net bir şekilde asimilasyon programıdır. Bu programın benzerlerini defalarca gördük ama bu kadar kapsamlı ve organize bir asimilasyon politikasıyla yeni karşılaşıyoruz. Şimdiye kadar çocuklarımızı zorunlu din dersleriyle asimile etmeye çalıştılar beceremediler, camiye götürmeye çalıştılar beceremediler. Şimdi ise asimilasyon politikasını kutsallarımız üzerinden yapmaya çalışıyorlar” dedi.

“ASİMİLASYON POLİTİKALARINI ASLA KABUL ETMİYORUZ”

Yapılan asimilasyon politikalarını asla kabul etmediğini vurgulayan Erçe, “Özellikle Dersim coğrafyasında ciddi bir asimilasyon politikası devam ediyor, yoldan çıkmış Alevi dedelerini ve cemevlerinin yönetimlerini yanlarına alarak asimilasyon politikalarını sürdürüyorlar. Gençlerimize ve dedelerimize yönelik yapılan operasyonların karşısında şunu net bir şekilde söyleyebiliriz, imamların ve Sünni canların hac programlarına İçişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Spor Bakanlığı karışmıyor, ne oldu ki Alevi kurumları dururken Hünkarımızı gençlere tanıtmak istiyorsunuz. Eğer Hünkarımızı çok düşünüyorsanız Hacı Bektaş-ı Veli Dergahı’nı Alevilere teslim edin. Bu tür projelerin maksatlı olduğunu biliyoruz ve buna izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Cihan BERK/MALATYA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR