HDP heyetinden Tekke, Akçaeniş ve Çatallı köylerine ziyaret: Alevilerin hakları tanınmalı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP’nin başlattığı ‘Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı’ kampanyası çerçevesinde HDP Antalya Milletvekili Kemal bülbül ve beraberindeki heyet Antalya Korkuteli’ne bağlı Tekke, Akçaeniş ve Çatallı köylerine ziyaretler gerçekleştirdi. Bülbül yaptığı konuşmada, “Alevi toplumu kimliğiyle kültürüyle inancıyla tanınmalı ve kabul edilmeli, hakları da yasal güvenceye kavuşturulmalı” dedi.

HDP’nin başlattığı ‘Alevilere Eşit Yurttaşlık Hakkı’ kampanyası çerçevesinde HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül ve beraberindeki heyet Antalya Korkuteli’ne bağlı Tekke, Akçaeniş ve Çatallı köylerine ziyaretler gerçekleştirdi.

Bülbül ve beraberindeki heyet, ilk olarak Tekke Köyü’nde Abdal Musa Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Özer‘le görüştü. Ardından Abdal Musa Türbesi Postnişini Hüseyin Eriş ile bir araya geldi. Yapılan sohbetlerden sonra Akçaeniş Köyü’ne geçildi.

Bülbül ve beraberindeki heyet, Akçeniş’te köy kahvesinde köylülerle bir araya geldi. Yapılan sohbetin ardından Kemal Bülbül köylülerle yaptığı konuşmasında, “Biz Alevi toplumuna eşit yurttaşlık istiyoruz. Eşit yurttaşlık demek Türk’ün, Kürt’ün, Alevinin, Sünninin, işsizin, yoksulun, kimsesizin herkesin eşit haklara sahip olması demek. Bu ülkede sosyal demokratlar var, Aleviler var, kadınlar var, Kürtler var, doğa mücadelesi yürütenler var. Biz bu ırkçılığa, bu tekçiliğe ve bu inkarcılığa karşı ortak aklı sağlamak durumundayız. Bunda epey yol aldık. AKP’ye bakın, dış politika iflas etti, ekonomi politikası iflas etti. Kadınlara karşı, Alevilere karşı nefret suçu işleniyor. Yoksulluk, işsizlik ayyuka çıkmış durumda. Doların önü alınamıyor. Rusya’yla Ukrayna’nın arasını yapmaya çalışıyor. Sınır ötesi operasyon, şiddet… Böyle bir hükümetin kendiliğinden gitmesi lazım. Gidemiyorsa biz de bir eksiklik var, gitmiyorsa bizde bir yanlışlık var” dedi.

“İTTİFAKLARI, AKLIMIZI, CESARETİMİZİ ÇOĞALTACAĞIZ”

Bülbül sözlerine şöyle devam etti:

“Bu yanlışlığı gidermenin yolu demokratik Türkiye’den ve eşit yurttaşlıktan geçer. Demokratik Türkiye ve eşit yurttaşlığa itirazı olan var mı? Peki, bunun için bir şey yapan var mı? Bir şey yapmak sadece oy vermek değil. Hangi partiliyseniz partinize gideceksiniz ve diyeceksiniz ki, öbür partiyle bir araya gelin, ittifakınızı çoğaltın, aklımızı çoğaltın, cesaretimizi çoğaltın. Alevilerin hak ve özgürlüğü için buna ihtiyacımız var. Türkiye’nin demokratikleşmesi için buna ihtiyacımız var. Biz güçlüyüz sosyal demokratlar, Kürtler, Aleviler, kadınlar, emekçiler, yoksullar, ağacı, çiçeği böceği toprağı koruyanlar, demokrasi istiyorum diyenler birleşince %70 ediyor ama biz bir program yapıp yürütemiyoruz. Bu programı yapıp yürütmememiz sadece bizimle alakalı değil sizlerle de alakalı. El vereceksiniz destek vereceksiniz, el ele el hakka.”

“ALEVİ TOPLUMU TÜM DEĞERLERİYLE TANINMALI”

Alevi toplumun eşit yurttaşlık hakkı ile ilgili programlarına sosyal demokratlarında bir itirazı olmadığını belirten Bülbül, Çatalar köy halkıyla bir araya geldiğinde ise şunları aktardı:

“Alevi toplumunun inancını, Alevi toplumunun ibadethanesini, Alevi toplumunun hizmetlerini, değerlerini tanımıyor ama Aleviler diye birileri var deniyor. Niye deniyor oy almak için deniyor. Biz de diyoruz ki Alevi toplumu kimliğiyle, kültürüyle, inancıyla tanınmalı ve kabul edilmeli, hakları da yasal güvenceye kavuşturulmalı. Devlet yurttaşlarını iyi yurttaşlar, kötü yurttaşlar, makbul yurttaşlar, terörist yurttaşlar diye ayıramaz. Devlet bütün yurttaşlarına eşit yaklaşmak ve eşit hizmet götürmek zorunda. Alevi toplumuna eşit yurttaşlık hakkı istiyoruz diye bir kampanya başlattık. Bunu da bir broşüre bir kitapçığa çevirdik ve dedik ki biz varalım ve bunu arkadaşlarımıza izah edelim. Bunu haberdar ettikten sonra da bunun mücadelesini yürütelim diye huzurunuzdayız.”

Cebrail ARSLAN/ANTALYA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR