İliç maden ocağında göçük: Toprak altında kalanlar olduğu iddia ediliyor-

PİRHA- İliç’teki maden ocağında çalışmalar sırasında göçük meydana geldi. Çok sayıda kişi ve iş makinalarının toprak altında kaldığı iddia ediliyor. Dersim AFAD’dan destek istendiği belirtiliyor.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki Anagold altın madeninde göçük meydana geldi. Siyanür ve sülfürik asit dağları çöktü. Çok sayıda işçinin göçük altında kaldığı belirtiliyor. Dersim AFAD’dan destek istendiği belirtiliyor.

Erzincan İliç’te siyanür sızıntısına yol açan Çöpler Altın Madeni’nin kapatılması için yapılan çağrılar devam ederken, Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Çöpler bölgesinde, atık havuzundan siyanür sızdığı şikâyetinin ardından 21 Haziran 2022’de faaliyetine son verilen altın madeni, 23 Eylül 2022’de yeniden açılmıştı.

Anayasa Mahkemesi altın madeninin özel yaşamı ve sağlığı tehdit ettiği iddiası ile yapılan başvuruda yurttaşı haklı bularak ihlal kararı vermişti. AYM kamu kurumlarının yeteri özeni göstermediği, yurttaşın ve kamunun yararını gözetmediği gerekçeleri ile yeniden yargılama yapılmasına karar vermişti.

PİRHA/ERZİNCAN

EN SON EKLENENLER