İstanbul’da Çalık Holding önünde eylem: İliç, büyük bir felakete yol açacak

PİRHA-Ekoloji ve emek örgütleri, İstanbul’da Çalık Holding önünde açıklama yaparak İliç’te yaşanan felakete tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Çöpler Altın Madeni ve Anagold şirketi acilen kapatılmalıdır. Suça ortak olan tüm kamu görevlileri ve şirket yetkilileri hakkında soruşturma açılmalıdır” denildi.

Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’ni faciasında 9 işçinin toprak altında kaldığı belirtilirken, altın madeninin çıkarılması için kullanılan siyanür başta olmak üzere bir çok kimyasal toprağa karşıtı.

Ekoloji ve emek örgütleri, İstanbul’da Çalık Holding önünde açıklama yaparak, yaşanan felakete tepki gösterdi.

Açıklamada, “Kaza değil katliam, İliç ölüm madeni kapatılsın’ pankartı açıldı. Basın açıklamasını Göksel Ezelkök okudu. Açıklamada, ‘Katil Çalık İliç’ten Defol’, ‘madenler ölüm saçıyor doğa mücadeleye çağırıyor’ dövizleri açıldı.

“SİYASİ İKTİDARDA GÖÇÜK ALTINDA KALMIŞTIR”

Erzincan İliç Çöpler Altın Madeni’nde göçük altında sadece işçilerin değil aynı zamanda siyasi iktidarın da kaldığını belirten Göksel Ezelkök, “Siyasi iktidar ÇED olumlu kararları, kapasite artışının kabulü, milyonlarca dolar vergi indirimi ile SSR Mining ve ortağı Çalık Grubunun vahşi madenciliği sürdürmesine göz yumdu. Zehirli kimyasallar içeren milyonlarca ton atığın çökmesi sonucu çalışan işçiler göçük altında kaldı. Kaç canın göçük altında olduğunu, ne kadar alanın zehirlendiğini bilmiyoruz. Siyanür ve toksik kimyasallarla koca bir Fırat havzası ve Fırat’ın ulaştığı tüm uluslararası sular tehdit altında. Ekokırıma yol açan facianın sonuçları, kamu yararı gözetmesi gereken kurum ve temsilcilerince ısrarla halktan gizleniyor. Yaşanılan tartışmasız ekokırım olup doğaya, tüm canlılara ve insanlığa karşı kasıtlı olarak işlenmiş bir suçtur. Çöpler Altın Madeni ve Anagold şirketi acilen kapatılmalıdır. Suça ortak olan tüm kamu görevlileri ve şirket yetkilileri hakkında soruşturma açılmalıdır” dedi.

“SORUMLULARDAN HESAP SORMAMIZ GEREKİYOR”

Türkiye’nin her tarafında ekolojik yıkım olduğunu dile getiren Polen Ekoloji Kolektifi Üyesi Cemil Aksu ise “İliç, Çernobil gibi sınırları aşacak ve büyük bir felakete yol açacak. Yaşanan katliam sadece toprak kayması ve 9 işçi yaşamını yitirdi denilerek örtülemez. Türkiye’de yaşam alanlarımızın büyük çoğunluğuna maden ruhsatları verilmiş durumda o yüzden sorumlulardan hesap sormamız gerekiyor” diye belirtti.

“İLİÇ’TE YAŞANAN İKİNCİ BİR ÇERNOBİLDİR”

İliç’teki tehlikeyi herkesin haykırdığını söyleyen DEDEF Genel Sekreteri Hasan Şen, “Bugün bir kez daha haykırıyoruz, bu sadece İliç’in meselesi değil. İliç’te yaşanan ikinci bir Çernobildir. Bir an önce bütün sorumlular ekokırım suçlamasıyla yargılanmalıdır” diye konuştu.

Açıklama, ‘Katil Çalık İliç’ten defol’ sloganlarıyla sona erdi.

Cihan BERK-Devrim FINDIK/İSTANBUL

EN SON EKLENENLER