Kenanoğlu Meclis’e taşıdı: Ebussuud’un mu yoksa Alevi yurttaşların mı yanındasınız?

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, cemevi/kültür merkezi temel atma töreninde AABK Eşit Başkanı Mat’ın “Bizim önderlerimiz Hacı Bektaşlardır, Pir Sultanlardır… Ebussuudlar olamaz’ sözleri nedeniyle alanı terk eden Çorum Valisi ve Belediye Başkanı hakkında Meclis’e soru önergesi verdi. Kenanoğlu, “Vali ve Belediye Başkanı, ‘Alevilerin katlini dinen helal gören’ Osmanlı Şeyhülislamı Ebussuud’un mu yoksa Alevilerin mi yanındadır?” diye sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Çorum’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Çorum Şubesi tarafından inşa edilecek olan cemevinin temel atma töreninde Çorum Valisi ve Belediye Başkanı’nın Alevileri ötekileştiren davranışını Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanlığı‘nın yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi veren Kenanoğlu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat‘ın AKP iktidarının Alevilere yaklaşımını eleştirdiği ve Alevi toplumunun taleplerini dile getirdiği konuşmasından Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ve AKP’li Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’ın rahatsız olarak töreni terk ettiğini anımsattı.

Kenanoğlu verdiği önergede, “T.C. yurttaşları olan Alevilere sahip çıkmayıp onlara hakaret ve küfür eden Osmanlı Şeyhülislamına sahip çıkan Çorum Valisi ve Belediye Başkanı hakkında, T.C. yurttaşları olan Alevileri inciten tavrı ve ötekileştirici tutumu nedeniyle bir inceleme başlatılacak mıdır?” diye sordu.

“EBUSSUUD, ALEVİLERİN KATLİNİ ‘DİNEN HELAL’ GÖREN BİR ŞEYHÜLİSLAMDIR”

Kenanoğlu’nun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis’e sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“‘Yol Kardeşliği Cemevi Projesi’ kapsamında HBVAKV Çorum Şubesi ile Frankfurt Cemevinin açılışı için 22 Mayıs 2022 tarihinde Çorum’da temel atma töreni düzenlemiştir. HBVAKV Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından inşa edilecek olan cemevi temel atma törenine Türkiye ve Avrupa Alevi kurumlarının temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katılmıştır.

Temel atma töreninde konuşan AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, AKP iktidarının Alevilere yaklaşımını eleştirerek, Alevi toplumunun taleplerini bir kez daha dile getirmiş, konuşmasında, ‘Bizim önderlerimiz Hacı Bektaşlardır, Pir Sultanlardır… Ebussuudlar olamaz’ demiştir. Mat’ın konuşmasından rahatsız olduklarını belirten Çorum Valisi ve AKP’li Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın tören devam ederken alanı terk etmiştir.

Çorum Valisi basına yansıyan açıklamasında ‘Hüseyin Mat’ın ötekileştirici dil kullandığı, töreni bu nedenle terk ettiğini’ söylemektedir.

ABBK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ın konuşmasında bahsettiği ve bizim önderimiz olamaz dediği Ebussuud, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, ‘Kızılbaşların canları, malları helâldir, onlarla savaşırken ölmek şehitliğin en yücesidir’ ve ‘Kızılbaşların kestiği hayvanın eti mundardır, yenmez’ gibi günümüzde de bilinen Alevilerin katlini ‘dinen helal’ gören, birçok katliamın ve idamın fetvacısı olan 29 yıl görevde kalan bir şeyhülislamdır.

“TÖRENİ TERK ETMELERİ, EBUSSUUD ZİHNİYETİNİ SAHİPLENDİKLERİ ANLAMI TAŞIMAKTADIR”

Ebussuud bu fetvalarıyla Kızılbaş Alevi toplumunun üzerine yapışan ve bir önyargıyla hakarete dönüşen MUM SÖNDÜ iftirasını fetvalarla topluma yayan bu iftirayı oluşturan kişidir. Yine Ebussuud adlı bu Osmanlı Şeyhülislamı, Yunus Emre’nin şiirlerini küfür yani kâfirlik işi saymış, bunları okuyanları da kâfir ilan etmiş ve Yunus Emre şiirlerini okuyanların öldürülmesi gerektiğini savunmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Valisi ve Belediye Başkanının, Cemevi temel atma töreninde AABK Başkanının Ebussuud hakkındaki bir söylemi nedeniyle töreni terk etmeleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları olan Alevilerin katlini vacip gören Ebussuud zihniyetini sahiplendikleri anlamı taşımaktadır.

“ÇORUM VALİSİ VE BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDA İNCELEME BAŞLATILACAK MI?”

Bu bağlamda;

-Türkiye Cumhuriyeti’nin kamu görevlisi olan Çorum Valisi ve Belediye Başkanı, ‘Alevilerin katlini dinen helal gören’ Osmanlı Şeyhülislamı Ebussuud’un mu yoksa Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları olan Alevilerin mi yanındadır?

“T.C. yurttaşı olan Alevilere ilişkin katliam fetvası veren Osmanlı Şeyhülislamını eleştirmek nasıl bir ‘ötekileştirici dil’ olmaktadır?

-T.C. yurttaşları olan Alevilere sahip çıkmayıp onlara hakaret ve küfür eden Osmanlı Şeyhülislamına sahip çıkan Çorum Valisi ve Belediye Başkanı hakkında, T.C. yurttaşları olan Alevileri inciten tavrı ve ötekileştirici tutumu nedeniyle bir inceleme başlatılacak mıdır?”

PİRHA/ANKARA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR