Kürecik Cemevi yoğun katılımla açıldı

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

50 yıla yakın bir süredir ilk defa cem tutulan Malatya Akçadağ’a bağlı Kürecik Cemevi açılışında Alevilere dönük asimilasyon ve inkar politikalarına karşı ortak mücadele çağrısı yapıldı.

Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik Mahallesinde, Kürecik Kültür Merkezi ve Cemevi açıldı. Açılışa, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Malatya ve Adıyaman şube yönetici ve üyeleri, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkez Yöneticisi Ahmet Güden, DAD Adıyaman Şubesi üye ve yöneticileri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Malatya İl Örgütü yönetici ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Cem erkanını Sinemilli Ocağı’ndan Ana Zöhre Deprem, Pir Süleyman Deprem ve Pir Hüseyin Soysüren yürüttü.

“AMAÇ KÜRTLÜK VE ALEVİLİĞİ ORTADAN KALDIRMAKTIR”

Açılışta konuşan Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Merkez Yöneticisi Ahmet Güden, Malatya’daki Alevi köylerinin maden ve baraj projeleriyle boşaltılarak demografik değişiminin hedeflendiğini söyledi. “Bizim coğrafyamızda ne dilimiz, ne toprağımız kaldı” diyen Güden şu konuşmayı yaptı:

“Her birimiz bir yere savrulduk. Asimilasyon sadece dilimize karşı değil inancımıza karşı da yapıldı. Binlerce yıl bu sisteme karşı mücadele ettik ve toprağımız içinde mücadeleye devam edeceğiz. Ne kadar zulüm gördük, yakıldık ise de fikrimizden asla vazgeçmedik. Kürecik’e yeni bir baraj projesi yapılıyor. Bu proje buraları yeniden yeşillendirmek içi değil, demografik yapıyı değiştirmek içindir. Amaç, Kürtlük ve Aleviliği ortadan kaldırmaktır. Köylerimizi boşaltmak istiyorlar. Toprağımız üzerinde yeniden dirilmemiz gerekiyor. Emek verenlere çok teşekkür ediyoruz.”

“ALEVİLERİN, ÖTEKİLERİN MÜCADELESİNİ YÜKSELTMELİYİZ”

Açılışta söz alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Malatya Şubesi Başkanı Latife Ulutaş ise “Asimilasyonun en fazla yaşandığı bölgelerden biri olan Kürecik’te gerçekleşen bu açılış çok anlamlı. Bu topraklar yiğit evlatlar yetiştirdi. Biz dilimizden nasıl uzaklaştırıldıysak aynı şekilde inancımız ve kültürümüzden de uzaklaştırıldık. Asimilasyon ve inkar politikalarına karşı ortak mücadeleyi geliştirmeliyiz. Bu devlet bizi yok etmeye çalışıyor. Bu yüzden bize düşen yan yana durarak birlikte mücadele etmek ve Alevilerin, ötekilerin bayrağını hep birlikte yükseltmektir” ifadelerini kullandı.

Ardından Kürecik Kültür Merkezi ve Cemevi’nin kurdelesi gülbengler eşliğinde kesildi. 50 yıl sonra cemin tutulduğu Kürecik Cemevinde çerağlar uyandırılarak cem hizmeti yürütüldü. Cem sonrasında lokmalar paylaşıldı.

PİRHA/MALATYA

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR