Mat: Elde ettiğimiz kazanımlar içlerine oturdu

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Siirt’te katıldığı programda söz alan CEM Vakfı kurucu üyelerinden Ercan Güvenç, İçişleri Bakanlığı danışmanlarının cemevlerine ihtiyaç ziyaretlerinin ve dedelere maaş bağlanmasının Alevi toplumunda sıcak karşılandığını iddia etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Alevilerin kendi içlerinde devletin mali desteği konusunda anlaşamadığını ileri sürerek, Avrupa Alevi örgütlenmesini hedef aldı. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Avrupa’daki kazanımlara sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Erdoğan’ın Siirt’te katıldığı ‘Demokrasi Buluşması” etkinliğinde söz alan ve Cem Vakfı kurucu üyelerinden olduğunu söyleyen Ercan Güvenç’in kullandığı cümleler ve talepleri dikkat çekti. Konuşmasının büyük bir bölümünde devletin Alevi dedelerine maaş bağlamasının ve cemevlerinin ‘kültür merkezi’ statüsünde kabul edilmesinin Alevi toplumu tarafından hoş karşılandığını iddia eden Güvenç, Avrupa Alevi örgütlenmesini hedef gösterdi. Güvenç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Alevilik Hoca Ahmet Yesevi’nin Kazakistan memleketinden Balkanlara kadar uzanan Türklerin İslam anlayışıdır. Cemevlerinin arsa tahsisi konusunda, dedelerin ve Bektaşi babalarının maaşları konusunda, cemevlerinde çalışan personellerin maaşları konusunda sıkıntıları var. Okullarda da yine Aleviliğin okutulması konusunda daha detaylı bilgilere ihtiyacı var. Çok şükür birtakım bilgiler konuldu ama bunun daha detaylı daha doyurucu bir niteliğe kavuşma beklentisi var Alevilerin. Bu arada tabii bu sorunlar çözülmediği takdirde Alevilerin inançsal olarak psikolojik sıkıntıları, devletini bu kadar sevmiş olmalarına rağmen kendilerini bir kenara konulmuş gibi hissediyorlar. Her Alevinin evine gittiğinizde beze sarılı Kur’an-ı Kerim, bir tarafta Türk bayrağı, bir tarafta da Atatürk’ün resmi vardır. Ama bu inançsal hizmetlerdeki mağduriyetleri olmasına rağmen cuma akşamları yapılan cemlerde mutlaka devleti yönetenlere duaları vardır. Polisimize ve askerimize hiç dualarını eksik etmezler. Dolayısıyla bu sorunlar sizlerin de başlattığı, Kültür Bakanlığımızın ve İçişleri Bakanlığımızın verdiğiniz talimatlarla Doktor Ali Özzeybek’in başkanlığında yürütülen 1585 cemevinin ihtiyaçlarının karşılanması, cumhuriyet tarihinde ilk defa direkt devlet tarafından bir el verilmesi, Alevi kuruluşlarının bir kısmında çok sıcak karşılanmadı ama toplumun çok büyük bir kesiminde oldukça sıcak karşılandı. Sayın Cumhurbaşkanı, bizlerin beklentisi tabii Hacı Bektaşi Veli’nin dediği gibi ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ şiarımızla bu hizmetlerin kalıcı olarak devam etmesini talep ediyoruz.”

AVRUPA ALEVİ ÖRGÜTLENMESİNİ HEDEF GÖSTERDİ

Güvenç’in arkasından konuşan Erdoğan, Avrupa Alevi hareketini hedef göstererek şunları belirtti:

“Bu işi şu anda en büyük tahrik unsuru olan yurtdışı, yurtdışında da birinci derecede Almanya. Bizim partinin belediyeleri noktasında arkadaşlarımıza hep tavsiyemiz şudur: Özellikle cemevi vs. açma noktasında destek aradıkları zaman elinizden gelen desteği verin. Mesela ben belediye başkanlığımda Küçükköy tarafında bir yer tahsis ettim ve tahsis etmekle kalmadım bir de bu cemevinin yapılması için kendilerine betondu vs. filan bunları vermeye kalktım. Ama bunlar birbirine girdi. ‘Sen nasıl olur da kalkıp Tayyip Erdoğan’dan bu desteği alırsın’ dediler. Yani böyle bir sıkıntı şu anda Alevi kardeşlerimizin arasında var. Anlaşamıyorlar. Burada bir defa mali noktadaki destek konusunda da anlaşamıyorlar. Devletten alalım mı almayalım mı? Ve sözleri şu: ‘Eğer alırsak devletin güdümüne gireriz’. Bunu işliyorlar. Biz de diyoruz ki, yani niye güdüme gireceksin ki? Belli bir ücreti devlet ihdas ediyor da veriyorsa zaten verir. Niye güdümüne gireceksin ki? Ama bu anlayış da var. Önce bunun tabii bir halli gerekiyor. Bunun halli gerektiği taktirde birçok şey daha da kolay aşılabilir.

Almanya’da da özellikle Alevilikten öte Alisiz Alevilikle adeta yeni bir din ihdası öne sürülüyor. Ve Cumhuriyet Halk Partisi orada o işi yürüteni de burada aday yapmak da istedi. Bunların da zaten kimler olduğunu bilirsiniz. Ve ciddi de onlara para desteği veriyorlar. Bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro bunlara parasal destekleri de olmuştu.”

Hedef göstermelerin ardından yazılı bir açıklama yapan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Avrupa Alevi hareketinin kazanımlarının önemine vurgu yaptı. Mat, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“KAZANIMLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM”

“Bugün Avrupa Alevi toplumunun, özelde Almanya Alevi Birlikleri Federasyonumuzun elde ettiği kazanımların ne derce önemli olduğunun kanıtlayan, belgeleyen bir konuşma. Elde ettiğimiz kazanımlar o kadar içlerine oturmuş ki, her fırsatta saldırmadan duramıyorlar. Kimyaları, ezberleri bozuldu…

Cumhurbaşkanına ve karşısında konuşan saray soytarısına kamuoyu önünde cevabımız olacak.

Ama bir konunun altını çizmek istiyorum. Eğer resmi ideoloji elde ettiğimiz kazanımlarımızdan bu kadar rahatsız olmuşsa, hepimizin görevi kazanımlarımıza sahip çıkmak ve bu inkarcı, asimilasyoncu iktidara karşı kenetlenmek, birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmekten geçiyor.

Elde ettiğimiz her kazanımımız duvara asılan kazanımlar olmadığı gibi tarihsel bir yüzleşme ve tarihsel hesap sormanın en etkili silahıdır.

Özellikle içinden geçtiğimiz bu son süreçten dolayı cemalimizi, enerjimizi içe yönelik değil, dışarıdan gelen saldırılara çevirmek tarihsel bir sorumluluktur.

Doğru yürüdüğümüz bu yolda, kararlı ve istikrarlı bir şekilde inatla yürümeye devam edelim.”

ALEVİNET 

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN SON EKLEN YAZILAR