Mersin Dersimliler Derneği aşure lokması paylaştı

PİRHA- Mersin Dersimliler Derneği aşure lokması paylaştı. Etkinlikte konuşan Dersimliler Derneği Başkanı Nurşen Çığlık, aşurenin bir ve beraber olmanın simgesi olduğunu dile getirerek, “Kaynayan kazanda herkes kendi varlığını koruyabilmeli, kimse ötekini kendisine benzetmeye çalışmamalı” dedi.

Mersin Dersimliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nde aşure paylaşımı yapıldı. Aşure lokmasına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Yeşil Sol Parti Milletvekili Perihan Koca, HDP İl Yönetimi, demokratik kitle örgütleri, yöre dernekleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“AŞURE BİR OLMANIN SİMGESİDİR”

Açılış konuşması yapan Başkan Nurşen Çığlık, aşurenin önemine ilişkin şunları söyledi:

“Kerbela olayı meydana geldiğinden bu yana Aleviler bir yas sürecindedir. Aşure, farklılıkları koruyarak bir ve beraber olmanın simgesidir. Kaynayan kazanda herkes kendi varlığını koruyabilmeli, kimse ötekini kendisine benzetmeye çalışmamalı. Bir yanda Kerbela öbür yanda aşure… Birbirini tamamlayan bir bütünün parçalarıdır. Aşure barış, sevgi, dayanışma ve dostluğun sembolüdür”

Mersin Cemevi Başkanı Pir Hasan Kılavuz da aşurenin tarihsel sürecinden bahsetti, günümüzde de Kerbelaların yaşandığına değindi.

Konuşmaların ardından aşure lokmaları paylaştırıldı.

MERSİN/ PİRHA

EN SON EKLENENLER