PSAKD GYK Üyesi Şahinoğlu: Kendi cemevimizde işgalci konumuna düşürüldük

EDİTÖRÜN ÖNERDİKLERİ

PSAKD GYK Üyesi, Muğla Bölge Sorumlusu Etem Şahinoğlu, binlerce Alevi’ye hizmet verdikleri Marmaris Cemevinde ‘işgalci’ konumuna düştüklerini söyledi. Şahinoğlu, “Devlet gelip taleplerimizi dinleyeceğine, burayı bizim elimizden aldı. Bütün insanların gözü burada biz de şu an için direniyoruz” dedi. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) GYK Üyesi, Muğla Bölge Sorumlusu Etem Şahinoğlu faaliyetleriyle ilgili PİRHA’ya konuştular.

Marmaris’te 10 bin civarında Alevi nüfusunun olduğunu belirten Şahinoğlu, “Aşure etkinliklerimizde 5.000-6.000 kişiye hizmet ediyoruz. Muharrem aylarında toplu yemekler ve lokmalarımızı dağıtıyoruz. Lokmalarımızda canlarımızın katkıları oluyor, kurbanlarını kesiyorlar. Kırk yemekleri yapıyoruz” dedi.

“KENDİ CEMEVİMİZDE ‘İŞGALCİ’ DURUMDAYIZ”

2013 yılında başlayan faaliyetlerinin pandemiden kaynaklı kesintiye uğradığının altını çizen Şahinoğlu, “Şubemizin içinde bulunduğu alan yaklaşık 200 dönüm. Biz 2.000 metrelik bir alanın tahsis edilmesi için uğraşıyoruz. Mevcut cemevini istiyoruz ama buna rağmen bize çıkın diyorlar. Biz de şu anda ‘işgalci’ durumdayız” diye konuştu.

“GELİP TALEPLERİMİZİ DİNLEYECEKLERİNE CEMEVİNİ BİZİM ELİMİZDEN ALDILAR”

“Cemevlerimizin bize tahsis edilmesini, bize verilmesini ve canlarımızla birlikte burada ritüellerimizi yerine getirmek istiyoruz” diyen Şahinoğlu, şunları kaydetti:

“Devlet gelip taleplerimizi dinleyeceğine, burayı bizim elimizden aldı. Milli Parklar Genel Müdürlüğü buranın kapılarını kilitledi, mühürledi. Dışarıda yemek verecek yerimiz yok. Burada cemevimiz, mutfağımız, morgumuz var. Şimdi bunu da yapamayacağız. Çünkü elimizden aldılar ve mühürlediler. Bütün insanların gözü burada. Biz de şu an için direniyoruz. İleriki zaman ne gösterir bekleyip göreceğiz.”

Cebrail ARSLAN/MARMARİS

- Advertisement -spot_img

YAZARIN DİĞER YAZILARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN SON EKLEN YAZILAR